Ana Sayfa Biyoteknoloji FDA, COVID-19 Tedavisi İçin Ek Monoklonal Antikorlara Yetki Verdi

FDA, COVID-19 Tedavisi İçin Ek Monoklonal Antikorlara Yetki Verdi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, corona virüsü tedavisinde kullanılmak üzere bir antikor ilacı için daha acil kullanım onayı verdi. Sotrovimab adlı ilaç, oksijen desteğine ihtiyaç duymayan hastalarda kullanılacak.

Coronavirus (COVID-19) Update: FDA Authorizes Additional Monoclonal Antibody for Treatment of COVID-19

ABD Gıda ve İlaç Dairesi , yetişkinlerde ve pediyatrik hastalarda (en az 12 yaş ve üstü) hafif ila orta dereceli COVID-19’un tedavisi için araştırma amaçlı monoklonal antikor tedavisi sotrovimab için acil kullanım izni (EUA) yayınladı. Doğrudan SARS-CoV-2 viral testinin pozitif sonuçları olan ve hastaneye yatış veya ölüm dahil olmak üzere ciddi COVID-19’a ilerleme riski yüksek olan 40 kilogram . Bu, örneğin 65 yaş ve üstü bireyleri veya belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişileri içerir.

Bu araştırma amaçlı tedavinin güvenliği ve etkinliği, COVID-19 tedavisi için değerlendirilmeye devam etmektedir. Sotrovimab, COVID-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan veya COVID-19 nedeniyle oksijen tedavisi gerektiren hastalar için yetkilendirilmemiştir. Bu tedavi, COVID-19 nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda fayda göstermemiştir ve monoklonal antikorlar, yüksek akışlı oksijen veya mekanik ventilasyon gerektiren hastanede yatan hastalara uygulandığında daha kötü klinik sonuçlarla ilişkilendirilebilir.