Ana Sayfa Manşet FDA, 5 yaş ve altındakiler için iki ayrı firmanın ürettiği mRNA aşılarına...

FDA, 5 yaş ve altındakiler için iki ayrı firmanın ürettiği mRNA aşılarına izin verdi

Coronavirus (COVID-19) Update: FDA Authorizes Moderna and Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccines for Children Down to 6 Months of Age

FDA, 6 ay ile 4 yaş arasındaki çocuklar için Pfizer/BioNTech, 6 ile 17 yaş arasındaki çocuklar içinse Moderna’nın ürettiği aşıların kullanımına onay verdi. Pfizer/BioNTech aşısı, 5 yaş üzerindeki çocuk ve gençler için daha önce onay almıştı.

Bugün, ABD Gıda ve İlaç Dairesi, COVID-19’un önlenmesi için Moderna COVID-19 Aşısının ve Pfizer-BioNTech COVID-19 Aşısının acil kullanımına 6 aylıktan küçük çocuklarda kullanımı da dahil etmek üzere izin verdi. 

  • Moderna COVID-19 Aşısı için FDA, acil kullanım yetkisini (EUA), aşının 6 ay ila 17 yaş arasındaki bireylerde kullanımını içerecek şekilde değiştirmiştir. Aşı, 18 yaş ve üstü yetişkinlerde kullanım için yetkilendirilmiştir.
  • Pfizer-BioNTech COVID-19 Aşısı için FDA, EUA’yı aşının 6 ay ila 4 yaş arasındaki bireylerde kullanımını içerecek şekilde değiştirmiştir. Aşı, 5 yaş ve üstü bireylerde kullanım için yetkilendirilmiştir. 

Aşıların kullanımına ilişkin tavsiyede bulunması gereken ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) tavsiye kurulunun bugün ve yarın toplanması bekleniyor. tamamı için kaynağa bknz