Ana Sayfa Biyoteknoloji Farklı aşılarla korunma oranı artar mı?

Farklı aşılarla korunma oranı artar mı?

Berlin’deki araştırma hastanesi Charite’de 340 sağlık çalışanının dahil olduğu araştırmada bir gruba üç hafta arayla iki doz Pfizer/BioNTech aşısı verildi. Diğer gruba ise AstraZeneca aşısının ilk dozu verildi ve 70 gün sonra da Pfizer/BioNTech aşısının bir dozu verildi.

sözcü:Leif Erik Sander tarafından takip edilen süreçte hem katılımcılara anket düzenlendi hem de kan değerleri ölçüldü. Araştırma kapsamında genelde bir sağlık sorunu ortaya çıkmazken, iki grupta da bağışıklık tepkisinin yakın seviyelerde olduğu görüldü. Fakat uzmanlar, farklı aşıları olanların hücrelerinin virüsü tespit etmekte ve buna göre konum almakta daha etkili olduğunu duyurdu.

T HÜCRELERİ DAHA YÜKSEK DEĞERDE

Bağışıklık sistemini koruyan T hücrelerinin daha yüksek değerlerde olduğu belirtilirken, bu araştırmanın henüz bir hakemli tıp dergisinde yayınlanmadığı hatırlatıldı. Araştırmayı yürüten Goethe Üniversitesi’nden Profesör Sandra Ciesek, “Bu bulgular çok önemli. Kısaca, bağışıklık tepkisi çok iyi ve beklediğimiz gibi çıktı” dedi. Bilim insanları yapılan araştırmanın verilerini ve sonuçlarını yakında paylaşacaklarını açıkladı.tamamı için kaynağa bknz