Ana Sayfa Biyoteknoloji COVİD-19 Aşısı ve Kalp Yetmezliği

COVİD-19 Aşısı ve Kalp Yetmezliği

Covid-19 aşısı yaptıran kalp yetmezliği hastalarının yaptırmayanlardan daha uzun yaşadığı tespit edildi!

Dünya çapında 64 milyondan fazla insanı etkileyen, yaşamı tehdit eden bir durum olan kalp yetmezliği, katlanması ağır bir yüktür. Ancak bu karamsarlığın ortasında şaşırtıcı çevrelerden bir umut ışığı ortaya çıkıyor.

Lizbon’daki Kalp Yetmezliği 2024 kongresinde açıklanan yeni araştırma, bu aşının, kalp yetmezliği hastalarının ölüm riskini yüzde 82 gibi şaşırtıcı bir oranda azaltarak, kalp yetmezliği olan hastaların olasılığını büyük ölçüde artırabileceğini öne sürüyor.

COVİD-19 aşısı ve kalp yetmezliği

Araştırmanın baş yazarı Dr. Kyeong-Hyeon Chun, “Kalp yetmezliği olan hastalar, sağlıklarını korumak için COVID-19’a karşı aşılanmalıdır ” dedi. Bu sadece bir spekülasyon değil. 650.000’den fazla Koreli kalp yetmezliği hastasının kapsamlı bir analizi olan araştırma, aşılananlar ile olmayanlar arasında keskin bir zıtlığı ortaya koyuyor.

Aşılanan grupta sadece ölüm değil, aynı zamanda kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılma ve hatta ilk etapta Kovid-19’a yakalanma riski de çok daha düşüktü. Önceki araştırmaların öncelikle aşının kalp yetmezliği hastalarındaki güvenliğine odaklandığı, yaşamlarını uzatma potansiyeline odaklandığı göz önüne alındığında, bu açıklama çığır açıcıdır.

Aşılama etkisi

Bu çalışma büyüklüğü ve kapsamlı yaklaşımı açısından dikkat çekiciydi. Kore nüfusunun önemli bir çoğunluğunu kapsayan geniş bir sağlık bilgisi deposu olan Kore Ulusal Sağlık Sigortası Hizmeti veri tabanından yararlanıldı. Bu, araştırmacıların muazzam bir örneklem büyüklüğüne erişmesine olanak tanıdı ve çalışmanın bulgularının istatistiksel olarak sağlam ve genellenebilir olmasını sağladı.

Güney Kore’de yürütülen bu çalışmanın sonuçları, dünyanın başka yerlerindeki kalp hastalarına uyarlanamayabilir. Araştırmanın takip süresi de aşının uzun vadeli etkilerine ışık tutmada yetersiz kalıyor. Bu sepeblerden dolayı Covid-19 aşısı olmayı düşünen kalp yetmezliği hastalarının doktorlarına danışmasında fayda var…