Ana Sayfa Tıp&Sağlık Farkındalığı bile az; Alkol Meme Kanseri Riskini Artırır

Farkındalığı bile az; Alkol Meme Kanseri Riskini Artırır

Alkol almanın kadınların meme kanserine yakalanma riskini artırdığı biliniyor , ancak Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırmaya göre birçok kadın bu bağlantının farkında değil.

Araştırma araştırmacıları, bir Birleşik Krallık hastanesinde meme kanseri taramasından geçen veya meme kanseri semptomları için tedavi arayan 205 kadının bilgilerini analiz etti. Kadınlara meme kanseri için risk faktörleri hakkındaki bilgileri hakkında anket yapıldı.

Ankete katılan kadınların yaklaşık yarısı sigara içmenin meme kanseri için bir risk faktörü olduğunu biliyordu ve %30’u obeziteyi bir risk faktörü olarak kabul etti. Ancak çalışma, alkol tüketmenin bir risk faktörü olduğunu yalnızca %20’sinin bildiğini buldu.

Sağlık personeli arasında bile alkol ve meme kanseri arasındaki bağlantıya dair bilgi eksikti – ankete katılan 33 sağlık personelinin %49’u alkolü meme kanseri için bir risk faktörü olarak tanımladı.

Çalışma Birleşik Krallık’ta tek bir sağlık merkezinde yapıldı ve bu nedenle bulgular genel nüfus için geçerli olmayabilir. Ancak bulgular Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan önceki araştırmalarla aynı fikirde: Amerikan Klinik Onkoloji Derneği tarafından 2017 yılında yapılan bir anket , Amerikalıların %70’inin alkol içmenin kanser için bir risk faktörü olduğunu bilmediğini ortaya koydu.

Alkol tüketiminin tüm meme kanseri vakalarının yaklaşık %5 ila %11’inden sorumlu olduğu ve ağır içicilerde daha yüksek risklerin görüldüğü tahmin edilmektedir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma , genel kanser riski açısından, haftada bir şişe şarap içmenin, kadınlar için haftada 10 sigara içmeye eşdeğer olduğunu da tahmin ediyor.

Çalışma aynı zamanda insanların ne kadar alkol tükettiklerini tam olarak tahmin etmelerinin zor olabileceğini gösteriyor. Çalışma, katılımcıların yarısından fazlasının, yaygın olarak tüketilen dört alkollü içeceğin (bir kadeh şarap, yarım litre bira, bir litre elma şarabı ve bir şişe likör) alkol içeriğini doğru bir şekilde tahmin edemediğini gösterdi.

Yazarlar BMJ Open dergisinin 18 Haziran sayısında, “Bu, birçok kadının alkol tüketim düzeylerinin meme kanseri riskini artırdığının farkında olmayabileceğini gösteriyor” diye yazdı .

BMJ / The acceptability of addressing alcohol consumption as a modifiable risk factor for breast cancer: a mixed method study within breast screening services and symptomatic breast clinics

Yazarlar, meme kanseri taramalarının ve meme kanseri semptomlarına yönelik ziyaretlerin, kadınları alkol tüketimini azaltmak gibi meme kanseri riskini azaltma yolları hakkında bilgilendirmek için “öğretilebilir anlar” olarak hizmet edebileceğini söyledi.

Gerçekten de, çalışmadaki kadınlara meme kanseri taramalarında veya meme semptomlarına yönelik randevularında kanser önleme bilgilerinin verildiği 5 dakikalık bir seansa katılma konusunda nasıl hissedecekleri sorulduğunda, yaklaşık yüzde 30’u bunun onları daha iyi hale getireceğini söyledi. bu randevulara katılma olasılığı yüksek ve %70’i bunun bir fark yaratmayacağını söyledi.

Yazarlar, bu, “kadınlar bazı kanser önleme eğitimi alacaklarını bilselerdi meme [kanser] taramasına veya klinik randevularına katılmaktan vazgeçmeyeceklerini” ve aslında katılma olasılıklarının daha yüksek olabileceğini gösteriyor.

Do You Know the Risk Factors for Cancer?