Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Facebook Aİ ile MRI hızını arttırıyor

Facebook Aİ ile MRI hızını arttırıyor

MRI görüntüleme işlemlerini daha hızlı hale getirmek için Facebook yapay zeka ortaklığı kurdu. Yapay zeka destekli sistem ile MRI işlemleri 10 kat hızlanacak.

NYU ile Facebook yapay zeka ortaklığı kurdu

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) sağlık alanındaki en önemli teknolojilerden biri ve MRI ile birçok hastalık teşhisi kolaylıkla yapılabiliyor. Facebook ve New York Üniversitesi arasında yapılan iş birliğiyle, MRI işlemleri yapay zeka destekli hale gelecek. Yapay zeka destekli MRI, işlemleri daha hızlı hale gelecek.

New York Üniversitesi ile iş birliği yaparak fastMRI programını başlatan sosyal medya devi, MRI sürecini 5 dakikaya indirebilecek yeni bir sistemin üzerinde çalışıyor. Kısaca FAIR olarak bilinen Facebook Yapay Zeka Araştırmaları birimi tarafından yürütülen projede araştırmacılar daha az veriyle daha detaylı sonuçlara ulaşöayı hedefliyor. İşin arka planında ise yapay zeka kullanılacak.

Diz, beyin ve karaciğere ait yaklaşık 3 milyon MRI görüntüsü ile eğitilecek olan yapay zeka; insan vücudunu ve MRI görüntülerini çok daha kolay bir şekilde tanıyacak. Böylece yapay zeka sadece önemli veri noktalarından yola çıkarak düşük çözünürlüklü MRI görüntülerindeki boşlukları dolduracak ve görüntüleri yüksek çözünürlüklü hale getirecek. Yapay zekanın arka planda çalıştığı kısa sürede doktorlar standart MRI görünütlerinden çok daha ayrıntılı tıbbi kayıtlara ulaşabilecek.

 

 

 

https://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/Facebook-yapay-zekayi-saglik-sektorunde-kullanacak.htm