Ana Sayfa Görüşler Exeltis Türkiye’de “Kadının Adı Var”

Exeltis Türkiye’de “Kadının Adı Var”

W- Tüm dünyada ve Türkiye’de, kadın sağlığı, ağrı, astım, KOAH ve pulmoner arteriyel hipertansiyon başta olmak üzere insan ve toplum sağlığına yönelik birçok ürünün araştırma-geliştirme, üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştiren Exeltis Türkiye, kadınlara yönelik pozitif bakış açısı, uyguladığı politikalar, istihdam oranları ve eşitlikçi felsefesi ile de dikkat çekmeye devam ediyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle şirketin kadın yöneticileri ile bir araya geldik. Türkiye’de, ilaç sektöründe, iş hayatında, özel yaşamda “kadın” olmayı konuştuk.

 

Hülya Yalın & Exeltis Türkiye Genel Müdürü

W- Exeltis, Türkiye’de ve dünyada kadın sağlığı alanında yaptığı farklı çalışmalarla öncü şirketlerden biri konumunda. Genel olarak şirketin çalışmaları, kadın sağlığına yönelik yaklaşımınız ve ürünlerinizden kısaca bahseder misiniz?
H.Y.- Exeltis’in kökenleri 1977 yılında tıp doktoru Hugo Sigman ve biyokimyacı Silvia Gold tarafından kurulan INSUD Pharma’ya kadar uzanıyor. Şirket, bu grubun düzenli ve hızlı büyümesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan ihtiyaca yanıt vermek için 2003 yılında kuruldu. Insud Pharma’nın altında Exeltis dışında 3 şirket daha bulunuyor.

Kuruluşunun ardından 10 yıl gibi kısa bir sürede 40’ın üzerinde ülkede faaliyet göstermeye başlayan şirket, büyüme stratejisinin bir parçası olarak Türkiye’de ilaç sektörünün köklü firmalarından Embil’i satın alma kararı aldı.

Exeltis Türkiye’nin ürün portföyünün yapı taşını kadın sağlığı alanındaki ürünler oluşturuyor. Bizim temel hedefimiz kadın sağlığı konusunda öncü firma olup, Türk kadınının sağlığını korumak. Misyonumuz toplum içerisindeki her yaştan kadının gücünü artıracak şekilde onu desteklemek ve sağlığına katkıda bulunmak. Çerkezköy’deki fabrikamızda kendi Ar-Ge ekibimiz ile yeni ürünler üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor. Kısa süre içerisinde yine kadınlar için geliştirilen 2 yeni tedaviyi de ilaç sektörüne sunmayı hedefliyoruz.

W- Pandemi nedeniyle hem sağlık hem de ekonomi açısından çok zorlu bir yıl geçirdik. Siz Exeltis Türkiye olarak 2020 yılını nasıl kapattınız? 2021 yılı için genel beklenti ve hedefleriniz nelerdir?

H.Y.- 2020 her anlamda, herkes için son derece zorlu bir yıl oldu. Exeltis Türkiye olarak 2020 yılına dair ciddi ve büyük bir hayalimiz vardı ancak pandemi buna izin vermedi. Biz de Mart itibariyle ofisimizi kapatmak zorunda kaldık ve hızlıca uzaktan çalışma düzenine adapte olduk. Bizim ürün portföyümüz ağırlıklı olarak akut hastalıklara yönelik olduğundan satış ve pazarlama anlamında ciddi darbeler aldık. Nisan ve Mayıs ayları boyunca satışlarımızda yüzde 80 oranında kayıp yaşadık. Tam bu dönemde bir hayal kurduk ve yılı istihdam anlamında kayıp vermeden kapatma hedefine odaklandık. Bu bizim için en önemli başarı kriterlerinden biri haline geldi. Ve bunu gerçekleştirerek kadromuzu daraltmadan, hatta genişleterek 2020’yi bitirdik.

İhracat ve satış anlamındaki kayıplarımızın ardından 2021 yılına ise çok hızlı başladık. Bu yıl için ciddi bir büyüme hedefimiz var. İş yapış şeklimizi mükemmelleştirmeye çalışıyoruz. 2021’de geldiğimiz nokta itibariyle tüm hedeflerimizin tuttuğunu ve stratejilerimizin sağlıklı bir şekilde işlediğini görüyoruz.

W- Şirket son yıllarda Türkiye’ye de önemli yatırımlar yapıyor ve büyümesini sürdürüyor. Son dönemde yaptığınız çalışmalar, yatırımlarınız ve büyüme süreciniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

H.Y.- Biz Exeltis Türkiye olarak birden çok cephede savaşan bir şirketiz. İç pazar ve ihracattaki başarımız ve hedeflerimizin yanında Ar-Ge’ye de odaklanmış durumdayız. Ar-Ge departmanımızda 2 olan çalışan sayımızı kısa zamanda12’ye çıkardık. Bu çalışanların büyük bir bölümü de kadın. Donanımları, fikirleri, duygusal zekaları ve detaycılıkları ile fark yaratan işlere imza atıyorlar. Ar-Ge’mizde devam eden 3 çalışmaya ek olarak iç pazarda ve ihracatta da büyüyor ve büyümemize destek verecek ortaklıklar kuruyoruz. Aynı zamanda fason üretim ile ülkemizin üretim gücüne katkıda bulunurken, iş geliştirme süreçlerimizle de Türk halkının sağlığına değer katmaya devam ediyoruz.

Bunun yanında Covid-19 pandemisi sebebiyle mevcut çalışma tarzımızı değiştirmemiz gerekiyordu. Son derece esnek bir yapıya sahip olmanın avantajıyla hızla yeni sisteme ayak uydurduk. Nisan ayı itibariyle tüm ekiplerimiz tanıtımlarını uzaktan yapmaya başladı. Doktorlarımıza çevrim içi kanallar ile ulaşmaya başladık. Değişen dünyaya adapte olma konusunda çok hızlı aksiyon aldık. 

W- İlaç sektöründe kadın ve kadının yeri desek neler söylersiniz?

H.Y.- İlaç sektörü, doğal yapısı gereği fazlasıyla kısıtlama altında çalıştığı için burada başarılı olmak oldukça farklı düşünmeyi gerektiriyor. İlaç sektörünün geneline baktığınızda pazarlama, satış, ürün müdürleri ve ruhsatlandırma gibi alanlarda kadınların daha fazla istihdam edildiğini görüyoruz.

Konumuz sağlık olunca kadının duygusal zekası ön plana çıkıyor. Kadınlarımız toplumda herkesin iyi olmasına, sağlıklı olmasına özen gösteriyor. Kadın önce kendini ve ailesini, ardından da bireyi ve toplumu düşünüyor. Sağduyusu çok daha yüksek. Bu özelliklerin ilaç gibi sağlığı yakından ilgilendiren bir sektörde kadını öne taşıdığını düşünüyorum.

W- Tüm sektörler, şirketler ve iş hayatı için sürdürülebilirlik en önemli kavramlardan biri. Şirket olarak sizin sürdürülebilirlik stratejilerinizde kadınların yeri nedir?

H.Y.- Her şeyin temelinde kadın var ve şirket olarak sürdürülebilirlik misyonuna sahipseniz zaten kadınsız bir ortam düşünemezsiniz. Çünkü yaratıcılığın, mücadelenin, pes etmemenin, duruşun, geleceğin içinde kadın var. Kadın olursa şirket daha güçlü bir şekilde ayakta kalır ve kendini daha iyi ifade eder. Bu anlamda Duygu Asena’nın kullandığı “Kadının Adı Yok” düşüncesini değiştirip Exeltis Türkiye’de “Kadının Adı Var” diyoruz.

Şirket kadını destekleyen, onların yanında olan projelere daha fazla ağırlık vereceğiz. Bir yandan kadınların sağlığı için çalışırken bir yandan da onlara daha fazla dokunacak bir yapıyı sağlamak en büyük hayalimiz. Sosyal sorumluluk projelerinde yer almak, kadınlara yönelik insan kaynakları politikaları yürütmek, kadının gücünü vurgulamak toplumsal bir gereksinim. Bu noktada kurum kültürünün düzgün kurulması, itibarın sağlanması ve Exeltis Türkiye’nin kadınlar tarafından tercih edilen bir şirket olması bizim için son derece önemli. Çünkü kadının olmadığı yerde güçlü bir marka imajı kurmak ve sürdürebilmek çok zor. 

Kadınların hayatın içerisindeki varlığı ve gücünün artırılması için toplum boyutunda bir farkındalık kazandırılması gerekiyor.

Elçin Dandin & Exeltis Türkiye İK Direktörü 

W- Exeltis Türkiye, kadın istihdamı konusunda ülkemizin öncü şirketlerinden biri. Şirketin bu alandaki yaklaşımı nasıldır? Kadınların iş hayatındaki varlığı ve bu alanda yürüttüğünüz projeleri paylaşır mısınız?

E.D.- Şu anda çalışanlarımızın 3’te 1’i kadın ve yine yönetim ekibimizin yüzde 40’ını kadınlar oluşturuyor. Kadınlar, doğal yapıları gereği çok yönlü düşünebilen bireyler. Birçok noktada erkeklerle eşit olmanın ötesinde onların da önündeler. Dolayısıyla biz de şirket olarak başarı kriterlerinden birinin kadın çalışanların ve yöneticilerin daha fazla olmasından geçtiğine inanıyoruz. Kadının çok yönlü düşünme potansiyelini, şirketin sürdürülebilirlik stratejisine dönüştürmek bizim ana odaklarımızdan biri. 

W- Exeltis Türkiye, kadın istihdamı ve iş hayatındaki temsiliyeti konusunda önemli adımlar atan bir şirket. Şirketin bu alanda yürüttüğü istihdam politikası nasıl işliyor?

E.D.- Kadınlara yönelik yaklaşımımız bizim şirketimizin doğal yapısından, genetiğinden gelen bir durum. Özellikle yeni iş başvurularında bu çalışmalarımız ve yaklaşımlarımız çok etkileyici oluyor. Türkiye’de kadını ön plana çıkarmak sizi daha iyi bir marka ve güvenilir bir yer haline getirebiliyor. Empatisi yüksek bir şirket oluyorsunuz. Global bir şirketiz fakat burada kendi stratejilerimizi planlayıp uyguladığımız bir ortam var. Bu da kadınların biraz daha atak, cesur ve kuvvetli olmasıyla alakalı.

W- Şirket içerisinde kadın-erkek eşitliği konusunda ciddi çalışmalarınız mevcut. Bu alandaki insan kaynakları çalışmalarına erkeklerin katılımı ve desteği nasıl oluyor?

E.D.– Exeltis Türkiye erkekleri tüm felsefemiz, projelerimiz ve çalışmalarımıza her zaman pozitif yaklaşıyorlar. Firma kültürü olarak zaten işe alım politikamızda da bu kriterlere uygun adaylara öncelik veriyoruz. Kadın-erkek fark etmeksizin kadına yaptığımız her türlü iyilik ve farkındalık herkesi mutlu ediyor. Bunun inanç ve değerlerimizden kaynaklandığını düşünüyorum. Ben kişisel olarak manevi özgürlüğe çok inanan bir kadınım. Görüyorum ki çalışan erkeklerimiz de buna değer veren, medeni ve bu kültür seviyesi yüksek insanlar. 

W- Sizce kadınların iş hayatındaki varlığı, başarıları ve gücünün artırılması için hangi adımların atılması gerekiyor?

E.D.- Kendi doğal varlığıyla kadının kabul edildiği bir ortamda yaşamanın önemli olduğuna inanıyorum. Bunun adı “manevi özgürlük” aslında. Her şey için savaşmak zorunda kalan ve sürekli mücadele eden biri olmak çok zorlayıcı. Kadınlarımız da doğal varlıklarıyla kabul gördükleri bir ortam yaratmak hepimizin bir görevi.

Kadınların hayatın içerisindeki varlığı ve gücünün artırılması için toplum boyutunda bir farkındalık kazandırılması gerekiyor. Bir algıyı değiştirmek istiyorsanız, hedefinizi yukarı taşımak istiyorsanız ilk yapacağınız şey farkındalık kazandırmak olmalı. Ancak çok önemli bir nokta var; toplumun kadınla ilgili algısının tekrar tanımlanması gerekiyor. Bugün halen maalesef manevi ve fiziki şiddeti konuşuyoruz. Bunun için gidecek çok yolumuz var. Biz şirket olarak bu farkındalığı destekleyecek sosyal sorumluluk projelerine imza atmayı planlıyoruz.

Sağlıklı kadın; üretken, özgüvenli ve cesaretli kadındır, Sağlıklı kadın, sağlıklı aileler ve sağlıklı toplum demektir. 

Burcu Erdur & Exeltis Türkiye Ruhsatlandırma, Pazar Erişim ve Farmakovijilans Departman Yöneticisi

W- Bir kadın çalışan olarak Exeltis Türkiye bünyesinde yer almak nasıl bir duygu? Burada çalışmak hangi alanlarda sizlere avantajlar sağlıyor?

B.E.- Exeltis Türkiye ailesine 6 ay önce katıldım. Bir kadın olarak ağırlıklı kadın sağlığı tedavi alanında hizmet vermek ve rol model kadın yöneticilerle çalışmak, beni çok mutlu ediyor. Mutlu ve pozitif enerji ile çalışıyoruz.

Geleceğe çok aydınlık bakıyoruz. Portföyümüzdeki ürünlerimizi geliştirmek için ben ve beş parlak kadından oluşan takımım birlikte çalışıyoruz. Ruhsat ve Pazar Erişim departmanı olarak şirketimiz ve Türkiye’deki hastalarımız için tüm sorumluluklarımızın farkındayız. Exeltis Türkiye’de belirli kalıplara girmeden, kendimizi açıkça ifade edip, fikirler üreterek hızlı sonuçlar almaya çalışıyoruz. Bunun da bizleri başarıya götüreceğine inanıyoruz. Çünkü özgürce fikirlerimizi paylaşabildiğimiz ve hata yapmaktan korkmadığımız bir ortamda çalışıyoruz. 

W- Sizce iş hayatında bir kadın olmanın zorlukları nelerdir? Exeltis Türkiye’nin bu alandaki çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

B.E.- Bütüne bakacak olursak en büyük sorun toplumun kadına yüklediği anlamda yatıyor. Kadın önce evinin kadını, iyi bir eş ve anne olmak zorunda. “Hayat müşterektir” anlayışı ile destek olma düşüncesi de erkeklerde henüz yerleşmedi. 2021 yılında bile halen kadına şiddeti konuşmamız dünya için çok üzücü.

Şirketimiz kadın çalışanlarına verdiği değeri ve saygınlığı her süreçte gösteriyor ve hissettiriyor. Bildiğiniz gibi pandemi döneminde çalışma düzenimiz değişti ve hepimiz hem işi hem evi aynı anda yönetmeye çalıştık. Bu dönemde özellikle anne olanların iş yükü daha da arttı. Şirketin bu konuda da çok anlayışlı davrandığını anne ve çocuklar için ince düşüncelerle aksiyonlar aldığını gördüm. 

W- Kadın sağlığının aile, toplum ve ülke için önemi nedir?

B.E.- Özgüvenli, kendilerini geliştirmeye açık, iyi eğitim alan ve kişisel gelişimlerini de sürdüren kadınlarımız çoğalmalı. Toplumda hem manevi hem de ekonomik özgürlüğü olan kadınlar olmalı. Sağlık; ruhsal, bedensel ve sosyal bakımdan tam bir iyilik hali olarak tanımlanır. Bir kadın sağlıklı ise daha üretken, özgüvenli ve cesaretli bir birey olacaktır. Kadın sağlığının korunması aile ve toplum sağlığının korunması demektir. Kısaca; sağlıklı kadın sağlıklı aileler ve sağlıklı toplumdur. Kadına şiddeti değil, değeri ve saygınlığı konuşacağımız günlerin en kısa zamanda gelmesini diliyorum.

Bir kadının başaramayacağı hiçbir şey yoktur. 

Leyla Karadeniz & Exeltis Türkiye İş geliştirme ve Portföy Departman Yöneticisi

W- Exeltis Türkiye, kadın sağlığı alanında ürünleri ve çalışmaları ile yönlendirici bir misyon üstlenmiş durumda. Yakın dönem için şirketin genel strateji ve hedefleri nasıl olacak?

L.K.Exeltis Türkiye olarak kadın Sağlığı, solunum ve ağrı alanında ürünlerimiz bulunuyor. Ancak günümüz koşullarında sadece spesifik terapötik alanlarda kalmak ne yazık ki sürdürülebilir bir şey değil. Biz Exeltis Türkiye olarak hem büyümek hem daha da güçlenmek istiyoruz. İstanbul Çerkezköy’de son teknoloji ile donatılmış EU-GMP belgesine sahip, yarı katı formlarda üretim yapabildiğimiz bir tesisimiz mevcut. Burada Exeltis’e ait yarı katı ürünlerimizin üretimini yaparken aynı zamanda fason üretim hizmeti de veriyoruz. Tesisimizde ürettiğimiz ürünlerimiz aktif olarak 4 kıtada 20 ülkeye ihraç ediliyor. 2020 yılında Avrupa’ya ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. Yeni alanlara girerken önceliğimizi yerli üretim yapabileceğimiz projelere veriyoruz. Bu yeni ürün grupları ile hem yerli ayak izimizi güçlendirmiş olacağız hem de istihdama katkıda bulunacağız. 

W- Exeltis Türkiye, kadın eşitliği ve istihdamı alanında öncü bir şirket. Sizce kadınların iş ve özel hayattaki gücü ve cesaretini artırması için neler yapması gerekiyor?

L.K.- İş hayatında kadın veya erkek herkes çeşitli sorunlarla karşılaşıyor. Kadınların karşılaştığı sorunlar erkeklere göre çok daha farklı. Kadınların en ufak yanlışları ile çevreleri tarafından güvenleri kırılabiliyor. Kadınlar ile ilgili genellikle “yapamaz/başaramaz” gibi bir önyargı var. Fakat bu önyargıyı kırmak bizim elimizde. Kadınlar öncelikle kendilerine güvenmeli. Kendine güvenen kadın ışıldıyor ve etrafını da ışıldatıyor. Eğitim bu anlamda çok önemli. Her kadın kendisini eğitmeli. Her kadının bir ilgi alanı vardır ve mutlaka elinden bir iş gelir. Bunun için de ilgi alanlarına yönelik araştırmalar yapmalı, merak etmeli, kendilerini geliştirmeli ve güvenlerini artırmalılar. Böylelikle kadın, kendi ayakları üzerinde durabilen, kendine güveni tam ve güçlü bir birey olabilecektir.

W- Bir kadın çalışan olarak Exeltis Türkiye bünyesinde yer almak nasıl bir duygu? Burada çalışmak hangi alanlarda sizlere avantaj sağlıyor?

L.K.- Şimdiye kadar çalıştığım şirketlerde hep kadın yöneticilerle çalıştım ve bu anlamda çok şanslı olduğumu düşünüyorum.  Kadın yöneticiler şirketlere ve sektöre farklı bir bakış açısı ve vizyon sağlıyorlar. Exeltis’te de bu etki hissediliyor. Burada sıcak, samimi ve şeffaf bir ortam var ve kadına değer veriliyor. Herhangi bir konu ile ilgili yorumunuzu, düşüncenizi içtenlikle paylaşırken kadın olarak yargılanmayacağınızı biliyorsunuz ve bu, yaratıcılığınızı pozitif yönde etkiliyor. Exeltis’te kadınların fikirleri destekleniyor ve önemseniyor.  Her gün öğrenmek ve öğrenmeye devam edebilmek çalıştığımız sektörde çok önemli. Bu anlamda bizler şirketlerimize katkıda bulunurken gelişimimiz için şirketimiz de bize katkı sağlamalı. Burası hem kadınlar hem de erkekler için çok besleyici bir şirket. Belirli kalıplar yok ve kendinizi her alanda geliştirebilmeniz için her türlü olanak ve ortam mevcut.

W- Bu güzel sohbet için şükranlarımızı sunar, Winally olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nüzü Kalpten kutlarız.

Görsel;
Burcu Erdur – Ruhsatlandırma, Pazar Erişim ve Farmakovijilans Departman Yöneticisi
Hülya Yalın – Genel Müdür
Elçin Dandin – İnsan Kaynakları Direktörü
Leyla Karadeniz – İş geliştirme ve Portföy Departman Yöneticisi