Ana Sayfa Manşet ‘Et Yiyen’ Bakteriyel Enfeksiyon

‘Et Yiyen’ Bakteriyel Enfeksiyon

Doktorlar nadir bir hastalık olan “et yiyen” bakteriyel enfeksiyonlu bir hastayı ampütasyon veya Plastik Cerrahi müdahalesi olmadan hayata tutmayı başardıklar.

Madrid’de 58 yaşındaki bir erkegin sağ bacağına “et yiyen” bir bakteriyel enfeksiyon teşhisi kondu ve tedavi edildi. Dört gün sonra ise hastanın sol bacağına yayıldı.

Madrid’deki Gregorio Marañon Üniversite Genel Hastanesi’ne sağ bacağında şiddetli şişlik, göğüs ağrısı ve ateş, nekrotizan fasiitin tüm olası belirtileriyle gelen 58 yaiındaki bir erkek hastaya vücut dokusunun ölmesine veya “nekrotize olmasına” neden olan “et yiyen” enfeksiyona teşhisi kondu.

Enfeksiyonunu tedavi etmek için doktorlar hastanın damarlarına bir dizi antibiyotik uyguladılar, bacaktan enfekte ve hasarlı dokuyu çıkardılar ve ayrıca alttaki kas üzerindeki şişliği ve baskıyı azaltmak için fasya adı verilen bağ dokusunu kesmeyi içeren bir fasiyotomi gerçekleştirdiler. İlk tedavisinden sonraki saatlerde hastanın bacağındaki şişlik ve ağrılar  azaldı.

Ancak müdahaleden dört gün sonra doktorlar hastanın sol bacağında şiddetli kızarıklık ve kabarma fark ettiler ve hızla başka bir fasiyotomi yaptılar. Dokulardan izole edilen kültürler, aynı bakterinin hastanın sol bacağına yavaşça yayıldığını görüldü. Doktorları hızla antibiyotik uyguladı ve ölü dokuyu çıkarıldı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, 2010’dan bu yana her yıl ABD’de A grubu strep bakterilerinin neden olduğu kabaca 700 ila 1.150 nekrotizan fasiit vakası olduğu ve bunun da  hafife alındığını belirterek, tedaviye rağmen, nekrotizan fasiitli (A grubu strep’in neden olduğu) 5 kişiden 1’in enfeksiyondan öldügü kaydedildi.

Bu vakada doktorlar, hasarlı dokunun “agresif ve tekrarlayan” şekilde çıkarılmasıyla erken tedavi uyguladıkları ve hastanın ise bir ay sonra takipte herhangi bir komplikasyon olmadığı için taburcu edildigi belirtildi.

Doktorlar, hastayı ampütasyon veya Plastik Cerrahi müdahalesi olmadan hayata tutmayı başardıklarını ve tamamen iyileşerek, çok agresif bir hastalıktan mükemmel bir sonuç çıkardıklarını belirttiler.