Ana Sayfa Eczacılık Eczacılar “Artık bıçak kemiğe dayandı”

Eczacılar “Artık bıçak kemiğe dayandı”

Eczacılardan Bakan Koca’ya tepki: Artık bıçak kemiğe dayandı

İstanbul Eczacı Odası 14 Mayıs Eczacılık Günü öncesi 6 maddeden oluşan bir reçete paylaştı. Söz konusu reçetede, halkın ilaca erişiminde devasa sorunlar yaratan İlaç Fiyat Kararnamesi’nin eczaneleri iflasa sürüklediğine dikkat çekildi.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi karşısındaki Efeoğlu Eczanesi’nin önünde yapılan basın açıklamasına çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. Açıklamada, 6 maddeden oluşan bir reçete paylaşıldı, alınması gereken acil önlemler sıralandı.

Söz konusu reçetede, bulunamayan ilaçlar sorununun devam ettiğine, halkın ilaca erişiminde devasa sorunlar yaratan İlaç Fiyat Kararnamesi’nin eczaneleri iflasa sürüklediğine, halkın sağlığının, ilacının, dermanının güvencesi olan, 100 bine yakın çalışanı ile her gün 1.5 milyon civarında insana hizmet veren 27 bin eczanenin bugünkü ekonomik koşullarda yaşamasının mümkün olmadığına dikkat çekildi. Açıklamayı İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu adına Başkan Pınar Özcan okudu. tamamı için kaynağa bknz

 

İEO: İlaç Fiyat Kararnamesi Güncellensin

– Halkımızın sağlığının, ilacının, dermanının güvencesi olan eczanelerin var olma mücadelesi verdiğine,
– Eczacıların yarısından fazlasının eczanelerini ayakta tutabilmek için kredi – borç sarmalına hapsolduğuna,
– Çözüm getirilmezse 100 bine yakın çalışanı olan 27 bin eczanenin bugünkü ekonomik koşullarda yaşamasının mümkün olmadığına dikkat çektik ve İlaç Fiyat Kararnamesi’nin bir an önce güncellenmesini istedik.

Basın açıklaması metni için tıklayınız.