Ana Sayfa GETAT Düşük yağlı diyetler erkeklerde testosteron seviyelerini düşürür mü?

Düşük yağlı diyetler erkeklerde testosteron seviyelerini düşürür mü?

Worcester Üniversitesi’nde yürütülen ve Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology’de yayınlanan yeni bir araştırma , düşük yağlı diyetlerin erkeklerin testosteron seviyelerini% 10-15 oranında düşürdüğünü buldu.

Low fat diets decrease testosterone levels in men

Optimal testosteron seviyeleri erkek sağlığı için çok önemlidir. Düşük testosteron seviyeleri, daha yüksek kalp hastalığı, diyabet ve Alzheimer hastalığı riski ile bağlantılıdır. Sağlıklı testosteron seviyeleri, erkeklerin atletik performansı, zihinsel sağlığı ve cinsel sağlığı için de anahtardır.

1970’lerden bu yana, erkeklerin ortalama testosteron seviyelerinde bir düşüş olmuştur ve hipogonadizm (tıbbi olarak düşük testosteron) oranları artmaktadır. Düşük riskli diyet stratejileri , düşük testosteron için yararlı bir tedavi olabilir.

Çalışma, altı iyi kontrollü çalışmanın sonuçlarını toplam 206 katılımcıyla birleştiren sistematik bir inceleme ve meta-analizdi. Bu çalışmalar erkekleri önce yüksek yağlı bir diyete (% 40 yağlı) koydu ve daha sonra onları düşük yağlı bir diyete (% 20 yağlı) aktardı ve testosteron seviyelerinin ortalama% 10-15 azaldığını buldu. Özellikle kötü olan, vejeteryan düşük yağlı diyetler testosteronda% 26’ya varan düşüşlere neden oldu.

Yazarlar, sonuçlarını insanlarda ve farelerde yapılan benzer çalışmalarla ilişkilendirdi. Bu çalışmalar, zeytinyağı, avokado ve fındıkta bulunan yüksek miktarda tekli doymamış yağ alımının testosteron üretimini artırabileceğini buldu. Bununla birlikte, ağırlıklı olarak bitkisel yağlarda bulunan omega 6 çoklu doymamış yağlar , hücrelerin testosteron üretme kabiliyetine zarar verebilir. Bunun nedeni, çoklu doymamış yağlar gibi yüksek oranda doymamış yağların, hücre hasarına neden olan oksidasyona daha yatkın olmasıdır.

“Düşük testosteron seviyeleri, daha yüksek kalp hastalığı, diyabet ve Alzheimer hastalığı riskiyle bağlantılıdır.”

Yazarlar, bu önemli alanda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtmişlerdir. Baş araştırmacı Joseph Whittaker, “İdeal olarak, sonuçlarımızı doğrulamak için birkaç çalışma daha görmek isteriz. Ancak, bu çalışmalar asla gelmeyebilir, normalde araştırmacılar eski sonuçları kopyalamak değil, yeni sonuçlar bulmak isterler. Bu arada erkekler Düşük testosteron ile düşük yağlı diyetlerden kaçınmak akıllıca olacaktır. “