Ana Sayfa Tıp&Sağlık Dünyada 7 milyondan fazla insanının ölümüne neden oluyor

Dünyada 7 milyondan fazla insanının ölümüne neden oluyor

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü Uyarıyor:

“TÜTÜN KULLANIMI NEDENİYLE HER YIL 7 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR”

Tüm dünyada tütünün zararlarıyla ilgili olarak farkındalık yaratmak ve bilgi düzeyini artırmak amacıyla her yıl 31 Mayıs günü “Dünya Sigarasız Günü” olarak kutlanıyor. Tütün kullanımının her yıl dünyada 7 milyondan fazla insanının ölümüne neden olduğunun altını çizen Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, tütün kullanımına ilişkin çarpıcı bilgiler paylaştı.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü’nde, dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişinin küresel tütün salgını yüzünden hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) üyesi devletler, tütün salgınına ve neden olduğu önlenebilir ölüm ve hastalığa küresel boyutta ilgi çekmek için 1987 yılından bu yana 31 Mayıs tarihi “Dünya Sigarasız Günü” olarak kabul ediliyor.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, küresel tütün salgını nedeni ile her yıl 7 milyon kişinin hayatını kaybettiği ve bunlardan 900 bine yakınının sigara içmeyip tütün dumanına maruz kalarak, yani pasif etkilenim sebebiyle yaşamını yitirdiği belirtildi. DSÖ’nün yayınladığı raporda, dünya genelinde 1 milyardan fazla sigara içicisinin yaklaşık yüzde 80’inin tütünle ilişkili hastalığa yakalandığı ve bu kişilerin düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşadığı tespit edildi.

Tütün kullanımı koroner kalp hastalığı, inme ve periferik damar hastalık gelişimi için önemli bir risk faktörü oluşturuyor. Raporda, toplumun büyük bir kesiminin, tütünün kalp damar hastalıkların önde gelen sebeplerinden biri olduğuna dair bilgi seviyesinin düşük olduğu görülüyor.

Kalp hastalığından ölümlerin %12’si tütün kullanımdan kaynaklanıyor

Tütün kullanımı ve tütün dumanına maruz kalma, tüm kalp hastalığı kaynaklı ölümlerin yaklaşık % 12’sinin nedeni. Dünyada tütünden kaynaklı kardiyovasküler hastalıklar, ölüm sebepleri arasında ilk sırada geliyor.

DSÖ, tütün ile mücadele ve tütün kullanımını azaltmak amacıyla hükümetlere uygulanabilecek bazı önlemler öneriyor. Bu önerilerin başında tütün kullanımını önleme politikalarının izlenmesi geliyor. Tamamen dumansız kapalı kamusal mekanlar, iş yerleri ve toplu taşıma araçları yaratarak insanları tütün dumanına maruz kalmaktan koruması da öneriler arasında. Tütün kullanma alışkanlığının bırakılması için toplumsal bir mücadele öneren DSÖ, ücretsiz uzman desteği sağlanması, telefonla destek hatlarının hayata geçirilmesini tavsiye ediyor. Tüm tütün paketlerinin düz ambalaj haline getirerek veya ambalaj üzerine büyük görselli sağlık uyarılarının konulması öneriliyor. Bu yolla halkı tütün kullanımı ve pasif etkilenimin zararları hakkında bilgilendiren etkili tütün karşıtı kitle iletişim kampanyaları uygulayarak tütünün tehlikeleri hakkında toplumu uyarmak gerektiğine dikkat çekiliyor.

Tütün kullanımıyla ilgili gerçekler

  • Yapılan araştırmalar, tütünün zararlarını gözler önüne seriyor.
  • Her gün çevreye atılan 10 milyara yakın sigara ve tütün atıkları, 7000’den fazla zehirli kimyasal içeriyor.
  • Her iki çocuktan biri, pasif olarak sigara dumanına maruz kalıyor.
  • Dünyada 226 milyon erişkin tütün kullanıcısı yoksulluk çekiyor.
  • Düşük gelirli ülkelerde, hane halkı gelirinin yüzde 10’dan fazlası tütün ürünlerine harcanıyor.
  • Dünyada tütün kullanımına bağlı hastalık ve erken ölümlere bağlı verimlilik kaybı ve sağlık harcamalarının toplamı 1.4 trilyon dolar.