Ana Sayfa Tıp&Sağlık 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

10 sigara içenden 7’sinin bırakmak istediğini, ancak bırakmak isteyen 7 kişiden yalnızca 3’ünün bir yıl içinde eyleme geçtiğini belirten Prof. Dr. Oğuz Kılınç “İlk zarar hücresel düzeyde hatta DNA düzeyinde başlıyor ve bu hasar yıllar sonra görünür hale geliyor. O noktadan sonra da iş işten geçmiş oluyor” sözlerini aktardı.

Aziz Sancar’ın Nobel ödüllü çalışmasında da belirttiği gibi, ilk zarar hücresel düzeyde hatta DNA düzeyinde başlıyor ve bu hasar yıllar sonra görünür hale geliyor. O noktadan sonra da iş işten geçmiş oluyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, bugün Türkiye’de 17 milyon tütün bağımlısı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Geçmiş yıllarda bunu 15 milyon olarak telaffuz ediyorduk ama son dönemde maalesef yine 2008 rakamlarına doğru bir tırmanış söz konusu.

DSÖ 2018 verilerine göre de 1,1 milyar kişi sigara kullanıyor ve her yıl yaklaşık 7 milyon kişi, sigaraya bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor.

http://www.hurriyet.com.tr/prof-dr-kilinctan-sigarayi-birakma-cagrisi-40851271

bagimlilik-dongusu

sigara-grafik1

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigaradan dolayı kaybediyoruz. Bunun yanında pasif etkilenimden doğan hastalıklar ve zararlar da ayrı bir acı tablo. ‘Her yıl dünyada 250 uçak dolusu insanımızı kaybediyoruz.’ Bu sayı aynı zamanda dünyanın en büyük sahasını dolduracak insan sayısı. Sigaraya karşı bilinçlendirme çalışmalarımız, kampanyalarımız devam ediyor. Bu değerli ülkemizin değerli insanlarının sigara gibi zehirli bir maddeye kurban gitmesini, hem kendilerine hem sevdiklerine zarar gelmesini istemiyoruz. Sigaranın ülkemize çok büyük maliyetleri de mevcut” dedi.

https://www.yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/sigara-ve-tutun-bagimliligi