Ana Sayfa Duyurular&Mevzuat Dünya Veteriner Hekimler Günü

Dünya Veteriner Hekimler Günü

Koruma Tedaviden önemli ve önceliklidir.

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütünün (OIE)  girişimleri ile kutlanmakta olan Dünya Veteriner Hekimler Gününün amacı, tüm dünyadaki veteriner hekimlik organizasyonları arasındaki işbirliği ve etkileşimi güçlendirmek, veteriner hekimlerin; insanlığın, hayvanların ve diğer tüm canlıların hayatını korumaya yönelik çalışmalarını vurgulamaktır.

Bu yıl 27 Nisan 2019 Cumartesi günü kutlanacak bu özel günümüzün tematik konusu; Dünya Veteriner Hekimleri Birliğince “Aşılamanın Önemi” olarak belirlenmiştir.  Aşılama; koruyucu veteriner hekimlik, hayvan sağlığı ve refahının arttırılması, insanların hayvanlardan geçen hastalıklara (zoonotik) maruz kalma riskinin azaltılması bakımından vazgeçilmez bir araçtır.

Aşılama yapılmaması durumunda karşılaşılan riskler hayvanlar için ölümcül olabilmektedir. Bunun yanı sıra, gelişmekte olan ve hastalık görülen ülkelerde kırsalda yaşayan hayvan yetiştiricilerinin gelirleri de aşılama yapılmadığında önemli ölçüde düşmektedir. Geniş çaplı uygulanan etkili aşılama programları, hayvanların hastalanmasını engelleyerek antibiyotiğe duyulan ihtiyacı azaltacak ve böylece küresel bir sorun olan antibiyotik direncinin oluşma riskini de azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bu gün vesilesiyle,  Acılarını dilleriyle değil ancak sesleri ve bakışlarıyla anlatabilen hayvanların dertlerini dindiren, sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda ve neticede sağlıklı nesillerin yetişmesine öncü olan,

Hayvan sağlığı, gıda güvenliği, hayvansal üretim, hayvan refahı, biyoteknoloji, biyogüvenlik, çevre sağlığı ve veteriner halk sağlığı ile üretimden tüketime, kadar olan gıda kontrolünün bütün halkalarında var olan veteriner hekimlerin saygın bir kurumsal yapının mensubu olduklarını bir kez daha vurgulamak isteriz.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak bu özel günün;  Veteriner Hekimlik eğitim-öğretimine, uzmanlık, istihdam, özlük hakları, mevzuat, mesleki uygulamalar, kamuda örgütlenme, iş sağlığı ve şiddet görme gibi pek çok konudaki kronikleşmiş sorunların giderilerek, hak ettiği statüye yükseltilmiş bir veteriner hekimliğe katkısı olmasını diler,

Siz değerli basın mensupları aracılığıyla tüm Veteriner Hekimlerin Dünya Veteriner Hekimler Gününü kutlar, saygılar sunarım.

Saygılarımla 27.04.2019

Ali EROĞLU

Türk Veteriner Hekimleri Birliği

Merkez Konseyi Başkanı