Ana Sayfa Tıp&Sağlık Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ) – Korona Virüs hava yoluyla bulaşmıyor.

Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ) – Korona Virüs hava yoluyla bulaşmıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nden yeni açıklama: Koronavirüs hava yoluyla bulaşmıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, koronavirüsün hava yoluyla taşınamayacağı belirtilerek, virüsün hasta kişilerin öksürme, hapşırma veya konuşmaları esnasında bulaşabileceği ifade edildi. Damlacıkların havada kalamayacak kadar ağır olduğu ve hemen düştüğü bildirildi.

Fotoğraf: Arşiv

DSÖ, koronavirüsün (Covid-19) kişilere hava yoluyla bulaşmadığını açıkladı. Resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, koronavirüsün hava yoluyla taşınamayacağı belirtilerek, virüsün hasta kişilerin öksürme, hapşırma veya konuşmaları esnasında bulaşabileceği ifade edildi. Damlacıkların havada kalamayacak kadar ağır olduğu ve hemen düştüğü bildirildi.

COVID19 hava yoluyla bulaşmaz. #koronavirüs daha çok enfekte bir kişinin öksürmesi, hapşırması ya da konuşması sırasında saçılan damlacıklar yoluyla bulaşır. Kendinizi korumak için: Bir metre mesafenizi koruyun. Yüzeyleri sıklıkla dezenfekte edin. Ellerinizi yıkayın. Göz, Burun ve ağzınıza dokunmayın.

Bir metre kuralı önlemli

Açıklamada ayrıca, virüsten korumak için kişilerin diğer insanlarla aralarına bir metre ‘fiziksel mesafe’ koymaları ve birbirleriyle temastan kaçınmaları konusunda uyarılarda bulunulurken; yüzeylerin sürekli dezenfekte edilip, sık sık el yıkamanın önemi vurgulandı.

Kuşkulu ya da teyit edilmiş Covid-19 hastalarıyla ilgilenen sağlıkçılar için DSÖ’den öneriler