Ana Sayfa Tıp&Sağlık DSÖ’den mutasyon uyarısı; İngiltere varyantı 43, G.Afrika 26, Brezilya 16 Avrupa Ülkesinde...

DSÖ’den mutasyon uyarısı; İngiltere varyantı 43, G.Afrika 26, Brezilya 16 Avrupa Ülkesinde Görüldü!

Avrupa’da ilk Covid-19 vakası görüldüğünden bu yana üzerinden bir yıl geçmesine rağmen pandemi hâlâ kontrol altına alınabilmiş değil.

DW: Avrupa ülkelerinin yarıdan fazlası geçen hafta Covid-19 vakalarında artış kaydederken, yeni vaka sayısı DSÖ’ye göre Avrupa bölgesinde yüzde 9 artış gösterdi. İngiltere’de ilk kez görülen mutasyon türü 53 Avrupa ülkesinin 43’ünde tespit edilirken, Güney Afrika mutasyonuna ise 26 ülkede rastlandığı belirtildi. Brezilya mutasyonu ise 15 Avrupa ülkesinde tespit edildi.

Deutsche Welle‘nin “Conflict Zone” programına konuk olan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, güvenlik tedbirlerinin gevşetilmesine karşı uyarıda bulunarak “Şu an yeniden bir canlanma ve mutasyonların hızlı bir şekilde yayıldığını görüyoruz” dedi ve ekledi “İnsanlar kamu sağlığı kısıtlamalarından çok çok yoruldu ve bence bugünkü en önemli öncelik bu.”

Kopenhag’dan DW’nin sorularını yanıtlayan Kluge “Salgının hâlâ ortasındayız. Bu nedenle aşılamanın küresel olarak yaygınlaştırılması da dahil olmak üzere hayat kurtarmaya odaklandık” ifadelerini kullandı.

Çin ile ilgili eleştirilere yanıt

Ocak ayında Covid-19 salgınının kökenini araştırmak için Çin’e giden DSÖ ekibine Çin’in engellemelerine karşı koymamakla ve Çin’in salgının kökeni konusundaki argümanlarına paralel açıklama yapmakla eleştirilen DSÖ’ye yöneltilen bu eleştirileri reddeden Kluge “Dünya Sağlık Örgütü Dünya Sağlık Müfettişliği değil. Biz dünya ulusları tarafından yönetiliyoruz” dedi.

Tim Sebastian’ın sorularına yanıt veren Kluge, DSÖ ekibinin Çin misyonunu savunarak “Görev alan ekibe raporunu hazırlaması için sakinlik, sessizlik ve alan tanımalıyız. Bunun ardından bir basın toplantısı yapılacak” dedi. tamamı için kaynağa bknz.