Ana Sayfa Manşet DSÖ’den Maymun Çiçeği acil toplanma kararı !

DSÖ’den Maymun Çiçeği acil toplanma kararı !

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Batı ve Orta Afrika’da rastlanan maymun çiçeği virüsü enfeksiyonunun Avrupa’daki doğrulanmış ya da şüpheli vaka sayısının 100’ü aşması üzerine acil toplanma kararı aldı.

VOA: Maymun çiçeği vakaları Avrupa’da Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Portekiz, İspanya, İsveç ve İngiltere’yle Amerika, Kanada ve Avustralya’da görüldü.

İlk kez maymunlarda tespit edilen maymun çiçeği virüsü, yakın temasla bulaşıyor. Ancak Afrika kıtası dışına daha önce çok nadiren çıkan virüsün yayılması, kaygı yaratıyor.

Ancak uzmanlar, maymun çiçeği salgınının COVID-19 benzeri bir pandemiye dönüşmesini beklemiyor çünkü maymun çiçeği virüsü, COVID-19’a neden olan Corona virüsü kadar kolay yayılmıyor. tamamı için kaynağa bknz

WHO working closely with countries responding to monkeypox

WHO and partners are working to better understand the extent and cause of an outbreak of monkeypox. The virus is endemic in some animal populations in a number of countries, leading to occasional outbreaks among local people and travelers. The recent outbreaks reported across 11 countries so far are atypical, as they are occurring in non-endemic countries.

WHO bilgilendirme: Monkeypox

CDV bilgilendirme: About Monkeypox

Avustralya’da maymun çiçeği virüsünün ilk vakası görüldü

İngiltere, İspanya, Portekiz, ABD, İtalya, İsveç, Fransa, Belçika ve Kanada’dan sonra Avustralya’da da ilk vaka görüldü.

Maymun Çiçeği Virüsü Hastalığı (Monkeypox)