Ana Sayfa Biyoteknoloji DSÖ ve FDA COVID-19 aşılarının içeriğine ek dozlar için omikron varyantı...

DSÖ ve FDA COVID-19 aşılarının içeriğine ek dozlar için omikron varyantı antijeninin eklenmesini önerdi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) Tavsiye Komitesi COVID-19 aşılarının içeriğine ek dozlar için omikron varyantı antijeninin eklenmesini önerdi.

WHO / Interim statement on the composition of current COVID-19 vaccines

FDA Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi direktörü Peter Marks, geçen hafta verdiği bir demeçte “Yeni bir COVID-19 dalgasına karşı bizi daha hassas hale getiren faktörlerin bir araya geleceği önümüzdeki sonbahara girerken, korunmak için ek aşılar konusunda neler yapabileceğimize bakmanın önemli olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. Yeni bir COVID-19 dalgasına zemin hazırlayan faktörler, azalan bağışıklık, yeni bir varyantın ortaya çıkma olasılığı ve ülkenin çoğu yerinde kışın gelişiyle birlikte kapalı mekanlara geçilecek olmasıdır. Marks “Bu üç faktör bir araya geldiğinde, sonbaharda güçlendirici aşılar için bir kampanya düşünmemiz gerektiğini gösteriyor. Doğruyu yapmak, şimdi yaptığımızdan farklı olarak ne yapabileceğimizi düşünmek önemli,” demişti.

Yakın zamanda Dünya Sağlık Örgütü’ne tavsiyede bulunan benzer bir komite, aşıların indüklediği bağışıklığı artırmak için aşıların omikron varyantının versiyonunu içerecek şekilde yeniden formüle edilmesi gerektiğini açıklamıştı. Üreticilerin hem orijinal SARS-CoV-2 virusunu hem de omikronun ilk versiyonu BA.1’i içeren seriler yapmaya başlamalarını önerdi. Bu öneri, bugüne kadarki süreçte ortaya çıkan diğer omikron suşları ile güncellendi.

FDA Tavsiye Komitesi’nin dünkü toplantısından çıkan kararla her iki kuruluş da mevcut verilere dayanarak güncellenmiş bir aşı bileşimine, en belirgin endişe verici SARS-CoV-2  varyantı olan omikron antijeninin eklenmesini önermiş oldu.