Ana Sayfa Tıp&Sağlık DSÖ Covid-19 riskini “çok yüksek” seviyesine çıkardı

DSÖ Covid-19 riskini “çok yüksek” seviyesine çıkardı

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüs riskiyle ilgili derecelendirmesini “yüksek”ten “çok yüksek” seviyesine çıkardı. WHO Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, buna rağmen virüsün hala kontrol altına alınma şansının olduğunu söyledi.

Koronavirüsün hızla yayıldığını ve artık hemen tüm ülkelerin salgına hazırlıklı olması gerektiğini belirten Ghebreyesus, tüm ülkelere ciddi önlemler almaları yönünde çağrıda bulundu.

Çin dışında hastalığın en yaygın olduğu ülkelerden biri olan İran’da, yeni bir açıklamaya kadar Meclis oturumlarının askıya alındığı açıklandı.

BBC Farsça Servisi, koronavirüsten ölenlerin sayısının en az 210’u bulduğunu belirtiyor. Resmi rakamlara göre ise bu sayı sadece 34.

Koronavirüs nedeniyle dünya genelinde borsalarda da son beş gündür art arda düşüş kaydedildi. Bu hafta birçok finansal göstergenin 2008 krizinden bu yana en kötü verilere işaret ettiği belirtiliyor.

Koronavirüs 55 ülkede

Toplam 55 ülkede koronavirüs vakaları tespit edildiği açıklandı.

Avrupa’da hastalığın yayılışının en vahim boyutlarda olduğu İtalya’da ise ölü sayısının 21’e, vaka sayısının da 821’e yükseldiği kaydedildi.

Bugün Nijerya, Estonya, Danimarka, Hollanda ve Litvanya da ilk koronavirüs vakalarının görüldüğünü açıklarken Avrupa’da Almanya ve İsviçre’deki vakalarda artış gözleniyor. En çok yeni vaka tanısı bildiren ülke ise Güney Kore.

 

tamamı için kaynağa bknz