Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Dokunma hissine sahip yapay deri

Dokunma hissine sahip yapay deri

Koç Holding’in Japon Mitsui Grubu ve Koç Üniversitesi ortaklığında faaliyet gösteren teknoloji yatırım şirketi Inventram, insanın 5 duyusundan bir tanesi olan dokunma duyusunu robot ve cihazlara kazandıran “Sensobright” yatırımını küresel pazarlarla buluşturmaya hazırlanıyor. Teknoloji, 5,2 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirildi.

Shiftdelete haberinde; Sensobright Yönetim Kurulu Başkanı ve CTO’su Doç. Dr. Utku Büyükşahin imzası taşıyan teknoloji, robotlara ve makinelere dokunma duygusunu hissettiriyor.

Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu, bilim insanı Doç. Dr. Utku Büyükşahin ve Inventram Genel Müdürü Cem Soysal’ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında bu yeni teknoloji basın mensuplarına tanıtıldı.

Erken aşamadaki bu keşfin uzun soluklu bir teknolojiye dönüştürülmesi, dünya çapında patentlenmesi ve ikinci aşama yatırım fazına geçmesini ise Inventram gerçekleştirdi. Düzenlenen basın toplantısında yeni teknoloji ile ilgili konuşan Inventram Genel Müdürü Cem Soysal, Türkiye’nin teknoloji ihracatçısı konumuna gelmesine katkı sağladıklarının altını çizdi. Bu anlamda teknoloji koleksiyonerliği yaptıklarını söyleyen Soysal şirketin aslında bir stratejik yatırımcı olduğuna değindi.

NASA’nın da ilgisini çeken bu teknoloji ile teknolojiden sağlığa, savunma sanayinden otomotive kadar birçok farklı sektörde yenilikler yapılabilecek. Teknoloji şimdiden NASA‘nın da dikkatini çekmiş durumda. Sahip olduğu düşük güç tüketimi sayesinde uzay çalışmalarında avantaj sağlayacağı söylenen teknoloji, üzerinde sinir hücreleri barındırıyor.

Bu teknoloji ile birlikte insan dokunma duyusunun patenti de 22 ülkede alınmış durumda. Bu ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Japonya da yer alıyor.

Toplantıda teknoloji hakkındaki teknik bilgileri Doç. Dr. Utku Büyükşahin verdi. İnsan parmak ucunun her santimetre karesinde  241 sinir hücresi bulunduğunu söyleyen Büyükşahin, yeni teknolojinin her santimetre karesinde 256 sinir hücresi bulunduğuna dikkat çekti. Bu da robotların parmaklarının insanlardan daha hassas olduğunu gösteriyor.

 

diğer kaynak: https://www.haberturk.com/turk-bilim-insani-robotlara-dokunma-duyusu-kazandirdi-haberler-2530050-teknoloji