Ana Sayfa Tıp&Sağlık Doç. Dr. Bilge Güvenç Tuna’ya Bilim Akademisi Ödülü

Doç. Dr. Bilge Güvenç Tuna’ya Bilim Akademisi Ödülü

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Bilge Güvenç Tuna, Bilim Akademisi, Türkiye’nin önde gelen başarılı, genç bilim zümrümüne bilim akademisi Genç Bilim gibiydi Ödülü’ne (BAGEP) değer verdi.

Bilim Akademisi tarafından, 2013 yılında yapılan inda ve kamuları yerine yerine gelen maddi destekle yürütülen “BAGEP”in 2021 yılında yaptığı şekilde sonuçları aldı. En iyi genç arkeolojiin demirci, erekilmesi ve yeni araştırmalar için dezende ödül bu yıl, başka dallar, 42 bilim inkuza verdi.

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Bilge Güvenç Tuna da, bu yıl, tıp alanında, 4 bilimine verilen ödülü, bu zamana kadar yapmış bilimsel çalışmaları ve akademikleri yanı sıra “Ateroskleroz Mutasyon yani Aptamer Kapılı MikroRNA Antagonisti Nanotaşıyıcılar” dedi.

Bilim eminim Akademisi’nden yapılanlara Covid-19 salgınında ödül törenin ertelendiği,7 tören ile ilgili ilgili bilgilendirme bilgilendirmeye bağladı.

Doç. Dr. Bilge Güvenç Tuna Kimdir?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun olan Bilge Güvenç Tuna, yüksek lisans eğitimi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Biyofizik Anabilim Dalı’nda Prof. Dr. Necla Öztürk gündüştücü gündüşme. 2009 inser amerika Birleşik Devletleri’nin Minnesota deyimi Mayo Clinic’de Kardiyo Cerrahi Cerrahi Bölümü’nde bilim insan olarak yapan araştırmalar Doç. Dr. Tuna, doktora kadar seçkin doktora haberine verilen Marie Curie bursu ile 2010-2014 arası arasında, Prof. Dr. Ed VanBavel güngırtısı Amsterdam Üniversitesi Akademik Tıp Merkezi (AMC, Hollanda) yaptı.

2015 iks ikiyedi Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak göreve devam eden Doç. Dr. Tuna, iki TübİtAK 3501, bir TübİtAK 3001 ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Ticaret Tekno-girişim Bahsediyor bahsediyordu. Ayrıca yakın zamanda TübİtAK 1004 ve Newton-Katip Çelebi, proje destekleri alan Doç. Dr. Tuna, bu başarılara 2019 yılında UNESCO-L’Oreal “Bilim içinü Kadın” demiş.

Halen Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalım Dalı’nda eden ve üç kız çocuk annesi olan Doç. Dr. Tuna, dikili olarak “Nanoteknoloji kullanarak teyakkuzda ilaç moleleriller yüzgeçli salımı ile damar sertliğine karşıdaki imkânları; kalori imkânın yaşlılık onu koruyucu etkileri ve kardiyostad sistem ile giyilebilir teknolojiler” onu araştırmalara. Doç. Dr. Tuna’nın gündıcını, yüksek lisans haberinde belçika ve almanya gibileri marie curie bursiyeri olarak doktoralarıdır.