Ana Sayfa Tıp&Sağlık Diyabete Bağlı Hastalıklar Erkeklerde Daha Fazla

Diyabete Bağlı Hastalıklar Erkeklerde Daha Fazla

Yeni yapılan bir çalışmaya göre erkekler diyabet komplikasyonları açısından kadınlara göre daha yüksek riskle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Avustralya Sidney Üniversitesi’daki  bilim insanları, erkeklerin Tip 1 ve Tıp 2 diyabet komplikasyonları açısından kadınlara göre daha yüksek riskle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Araştırma bulguları, kardiyovasküler hastalık, bacak, ayak ve böbrek komplikasyonları ile görmeyi tehdit eden göz hastalığı diyabetik retinopati oranlarının, 10 yıldan fazla veya daha az süredir diyabet hastası olup olmadıklarına bakılmaksızın erkeklerde daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, diyabetin küresel yaygınlığının erkeklerde ve kadınlarda benzer olduğunu ve 2045 yılına kadar bu sayının 783 milyona çıkacağının tahmin edildiğini belirtiyor.

Araştırmacılar, 45 yaş üstü 267bin 357 kişiyle yapılan geniş çaplı, ileriye dönük bir çalışmada Avustralya’daki 45 and Up Study’nin anket yanıtlarından yararlandı.

Bu yanıtlar, diyabetle ilişkili önemli sağlık sorunlarından herhangi birinin gelişimini izlemek için tamamı tip 1 veya tip 2 diyabet hastası olan toplam 25 bin 713 kişinin tıbbi kayıtlarıyla ilişkilendirildi.

Yaşları 60 ila 74 arası olan grubun,  yüzde 57 erkek ve yüzde 14 oranı ise kilolu. 39’u kadın olan grubun ise  yüzde 29’u kalp hastalığı geçmişi vardı.

Erkek ve kadınların benzer bir oranı halihazırda sigara içiyor olsa da, erkeklerin daha yüksek bir oranı sahip olduğu belirtildi.

Araştırmada, 19 bin 277 diyabetli kişiden yüzde 58’i bu hastalıkla on yıldan az bir süredir, yüzde 42’si ise 10 veya daha fazla yıldır bu hastalıkla yaşıyordu.

Erkeklerde diyabetle ilişkili komplikasyon oranları daha yüksekti ve daha büyük risk altındaydı.