Ana Sayfa Hukuk&Etik “Dişhekimlerinin birçoğunu hak ettikleri ücretin altında çalışıyor”

“Dişhekimlerinin birçoğunu hak ettikleri ücretin altında çalışıyor”

A. Tarık İşmen Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Genel Başkanı

DİŞHEKİMLİĞİ, ECZACILIK , MÜHENDİSLİK DE DAHİL
Artık Hiçbir Bölümde İş Garantisi Yok!

Birgün Gazetesi‘nin 30 Kasım 2022 tarihli haberine göre iş garantili denilerek en çok tercih edilen dişhekimliği, eczacılık ve bilgisayar mühendisliği de işsizlik kıskacında. Dişhekimliğinde gerekenin tam 6 katı mezun veriliyor. İş bulma şansına sahip olanlar da asgari ücretle çalışmak zorunda.

Konuyla ilgili Birgün Gazetesi’ne  açıklamalarda bulunan TDB Genel Başkanı A.Tarık İşmen, dişhekimlerinin birçoğunun hak ettikleri ücretin altında çalıştığını belirterek, 5 yıl içinde 40 bin yeni dişhekiminin aralarına katılacağını hatırlattı. Yıllık yeni dişhekimi ihtiyacının bin 500 olduğunu belirten İşmen; ‘ Oysa bu yıl 9 bin 300 dişhekimliği bölüm kontenjanı var. Buna yabancı öğrenci kontenjanı ve Kıbrıs’ta okuyanları da eklediğimizde 11 bine ulaşıyor. Dolayısıyla 8-9 bin dişhekimi açıkta kalıyor’ diye konuştu.

Dişhekimi fazlalığının ücretlere de yansıdığını aktaran İşmen, ‘Türk Dişhekimleri Birliği’nin belirlediği aylık ücret 18 bin TL. Ancak bugünkü koşullarda işverenler çok altında ücretler veriyor. Herhangi bir ihtiyaç analizi yok. Hem meslek örgütümüzün hem de Sağlık Bakanlığı’nın bu duruma dair tespitleri var. Ancak YÖK kulak vermiyor. Bu durumda mesleğimiz çok ucuzlayacak. Büyük sermaye ve kapitalistler dişhekimlerini işçileştirecek’ dedi.

Eğitim kalitesinin de çok düştüğünü savunan İşmen şu noktalara dikkat çekti: ‘Bizim alanımızda 1100 profesör ve doçent var. Ancak bu kişilerin yüzde 70’i üniversitelerin yüzde 30’una dağılmış durumda. Avrupa’da 5 kişiye 1 asistan düşüyor, bizde 20 kişiye 1 asistan. Profesörü olmayan dişhekimliği fakülteleri var. Cerrahpaşa’nın geçen haftaya kadar dekanı dişhekimi değildi. Meslek isteyerek ve istemeyerek bitirilmeye çalışılıyor.’

Haberin tamamı için tıklayınız