Ana Sayfa Tıp&Sağlık Destek için Üçüncü doz!

Destek için Üçüncü doz!

ABD’li ilaç devi Pfizer’ın CEO’su Albert Bourla önemli açıklamalarda bulundu.- Sözcü

CVS Health’e röportaj veren Albert Bourla, iki doz olarak tamamen aşılanmış kişiler de dahil olmak üzere bağışıklığı artırmak için üçüncü doz aşının yapılması gerekebileceğini söyledi. Bourla, “Tamamen aşılandıktan sonra 6-12 ay içerisinde muhtemelen üçüncü doz aşı yapmamız gerekecek. Aşıların her yıl tekrarlanması da gerekebilir” ifadelerini kullandı.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alper Şener, korona virüs aşılarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.-haber7

Yapılan aşıların ardından 3 ile 6 ay sonra tek doz hatırlatma aşısının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Şener, “Aslında Türkiye’de başlangıçtan beri Sinovac aşısı yapılıyor, biliyorsunuz çift doz şeklinde uygulandı. Türkiye’de varyant virüs bu kadar yaygınken, anlayabildiğimiz kadarıyla İngiltere varyantının da etkinliğinin sınırlı olduğunu bildiğimiz Sinovac aşısı olan gruba, tek doz hatırlatma BioNTech aşısı yapılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Aşılamada Bir Yıl Dolmadan Destek Dozu Gerekebilir

VOA: Bilimsel çalışmaların ilk verileri Moderna ve Pfizer/BioNTech aşılarının etkisinin en az altı ay süreceğini ortaya koymuş, ancak daha uzun süre etkili olmaları halinde bunun ne kadar süreceği sorusunaysa henüz yanıt vermemişti.

Uzmanlar bağışıklık altı aydan uzun sürse de Corona virüsünün hızla yayılan yeni varyantlarının yıllık grip aşısı gibi düzenli şekilde aşılanmayı gerektirebileceğini söylüyor.

”Johnson & Johnson aşısının riski çok düşük”

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Anthony Fauci ise Reuters haber ajansına verdiği röportajda Johnson & Johnson firmasının aşısına konulan yasağın bir an önce kaldırılmasını umduğunu kaydetti.

Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) tavsiye kurulu uzmanları bir gün önce J&J firmasının aşılarını en azından bir hafta boyunca, yeni veriler elde edilinceye kadar yapmaya devam etmek konusundaki oylamayı ertelemişti.

ABD bu hafta başında altı vakada görülen nadir kan pıhtılaşması sorununu incelemek üzere J&J aşısının dağıtımını durdurma kararı almıştı.

Fauci, CDC ile Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) aşıyı durdurma kararının güvenliğe ne kadar önem verdiklerinin göstergesi olduğunu söyledi, ancak ‘‘Umarım bir an önce karar verirler’’ diye konuştu.