Ana Sayfa Eczacılık Deontoloji Tüzüğü’ne göre en ağır yaptırımlarla cezalandırılması için isimlerini lütfen bizimle paylaşın

Deontoloji Tüzüğü’ne göre en ağır yaptırımlarla cezalandırılması için isimlerini lütfen bizimle paylaşın

Türkiye’nin her yerinde 26 bini aşkın eczane 7/24 ilaç hizmeti vermekte ve vatandaşlarımızın kesintisiz olarak ilaca ulaşımını sağlamaktadır.

Son dönemde artan ilaç yokları hastalarımızın ilaca ulaşımını engellemekte ve hastalarımızın mağduriyetine yol açmaktadır. Biz eczacılar, hastalarımıza yardımcı olmak adına kimi zaman 10-15 eczacı meslektaşımızı arıyor, sürekli ilaç bulmak için çabalıyoruz. Bazen Beylikdüzü’nde ilaç bulup Tuzla’ya gönderiyoruz, bazen maalesef ilaç bulamıyoruz.

Bu sorunun çözülmesi amacıyla, tüm eczacı meslek örgütlerinin yöneticileri aylardır ilaçta yaşanan sıkıntıyı dile getirirken, yok ilaç listeleri Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu yetkilileri ile paylaşılırken, TİTCK her defasında “ilaçta bir sorun olmadığını” söyleyerek, eczanelerin ve ilacın nabzını tutan meslek örgütlerini dikkate almayarak sorunun bugünkü  boyutlara ulaşmasına sebep olmuştur.

Gelinen son noktada Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, firma ve depoların yanı sıra 32 eczanenin stokçuluk yaptığını açıklamıştır. Ancak daha sonra Kurum yetkililerinin yaptığı açıklamalardan anlaşıldığı üzere, söz konusunu eczanelerle ilgili durumun “İlaç Takip Sistemi hareketlerinin incelenmesi, geçtiğimiz yılın bu aylarına göre daha fazla ilaç alımı yapan eczaneler olduğunun tespit edilmesi ve bunların stokçu olarak kamuoyuna yansıtılması”ndan ibaret olduğu görülmektedir.

Yüksek alımlara bağlı olarak 32 eczanenin stokçuluk yaptığı şeklinde yapılan açıklama kamuoyunda tüm meslektaşlarımızı zan altında bırakmış ve haksız yere mesleğimizle ilgili kötü bir imaj oluşmasına sebep olmuştur. Eğer söz konusu eczaneler bu ilaçları almış ve gelen hastaları geri çevirmişse, evet bu stokçuluktur! Ancak böyle bir tespit olmadan, sadece  fazla alım yapılmasından dolayı 32 eczane “stokçu” olarak ilan edilmişse bu vicdani değildir, etik değildir.

Ayrıca 26 bini aşkın eczanenin olduğu ülkemizde, kamuoyuna yansıtıldığı şekilde 32 eczanenin stok yapması bugünkü soruna yol açmışsa, bu durumun Türkiye’nin ilaç politikasında yanlışlıklar olduğunu ilan etmek anlamı taşıyıp taşımadığını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Gelinen bu noktada Sağlık Bakanlığı’na açık çağrımızdır: Söz konusu eczanelerin 20 Şubat’a kadar ilaç stokladığı ve satmadığı şeklinde somut bir tespit var ise, o meslektaşlarımızın meslek örgütleri tarafından Deontoloji Tüzüğü’ne göre en ağır yaptırımlarla cezalandırılması için isimlerini lütfen bizimle paylaşın.

Toplum sağlığı bağlamında omuzlarında büyük bir sorumluluk taşıyan ve fedakârca  hizmetler veren biz eczacılar, halkın sağlığı için varız ve halk sağlığına değer katmaya devam edeceğimizi tüm kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla.

İstanbul Eczacı Odası
Yönetim Kurulu