Ana Sayfa Tıp&Sağlık Demans geni COVID-19 riskini artırır mı?

Demans geni COVID-19 riskini artırır mı?

Demansa bağlı hatalı bir genin olması, büyük ölçekli bir araştırmaya göre ciddi COVID-19 gelişme riskini iki katına çıkarır.

Exeter Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Connecticut Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, İngiltere Biobank’tan verileri analiz ettiler ve APOE geninin (hatalı e4e4 olarak adlandırılan) iki hatalı kopyasını taşıyan Avrupalı ​​kökenliler arasında ciddi COVID-19 enfeksiyonu riski yüksek buldular . Avrupa kökenli 36 kişiden birinde bu genin iki hatalı kopyası vardır ve bunun Alzheimer hastalığı riskini 14 katına * çıkardığı ve ayrıca kalp hastalığı riskini arttırdığı bilinmektedir.

Şimdi, araştırma ekibi bu gen mutasyonlarını taşımanın, bu hastalıkları geliştirmemiş kişilerde bile COVID-19 risklerini iki katına çıkardığını buldu.

Gerontoloji Dergisi: Tıp Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan yeni çalışma, genetik bir bileşenin de olabileceğini gösteriyor. Ekip, APOE e4e4 genotipine sahip kişilerin, APOE geninin ortak e3e3 formuna sahip olanlara kıyasla ciddi COVID-19 geliştirme riskinin iki katı olduğunu keşfetti. Ekip, 500.000 kişiye sağlık ve genetik veri toplayan İngiltere Biobank çalışmasından veri kullandı.

Popülasyondaki ve örneklem büyüklüğündeki insanların çoğu henüz virüse maruz kalmamıştır. Bu analizde Avrupa kökenli (n = 382,188) katılımcıların% 2,36’sında (n = 9,022) ApoE e4e4 hatalı geni vardı, ancak COVID-19 (n = 721) için pozitif test edenlerin% 5,13’ü (n = 37) e3e3’e kıyasla riskin iki katına çıktığını gösteren bu gen varyantına sahipti (100.000’de 410’a karşı 100.000’de 179’a karşı).

UConn Tıp Fakültesi’nden ortak yazar Dr. Chia-Ling Kuo şunları söyledi: “Bu heyecan verici bir sonuç, çünkü artık bu hatalı genin COVID-19’a karşı savunmasızlığa nasıl neden olduğunu belirleyebiliriz. Bu yeni fikirlere yol açabilir Ayrıca, yaşlanma ile kaçınılmaz görünen artan hastalık risklerinin aslında bazı biyolojik nedenlerden kaynaklandığını ve bu da bazı insanların neden 100 yaş ve üstü için aktif kalırken diğerlerinin devre dışı kalmasını ve ölmesini anlamamıza yardımcı olabileceğini göstermektedir. altmış yaşlarında. ”

Ekibe önderlik eden Profesör David Melzer şunları söyledi: “Birkaç çalışma demanslı kişilerin ciddi COVID-19 geliştirme riski yüksek olduğunu göstermiştir. “

Melzer, “Etki kısmen, hem COVID-19 hem de bunama için risk altına sokan bu genetik değişime bağlı olabilir.”

Dementia gene raises risk of severe COVID-19

 

Jean-Laurent Casanova: “Açıklanamayan ciddi vakalar genetik faktörlerin varlığını gösteriyor”