Ana Sayfa Tıp&Sağlık “Damgalamaya Hayır, Şizofreni İçin Koşuyoruz”

“Damgalamaya Hayır, Şizofreni İçin Koşuyoruz”

Abdi İbrahim Otsuka çalışanları ile Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Gündüz Hastanesi öğrencileri ve çalışanlarından oluşan 30 kişilik ekip, Antalya’da bu yıl 14. kez düzenlenen Runatolia Maratonu’nda şizofreni farkındalığına dikkat çekmek amacıyla koştu

Abdi İbrahim Otsuka çalışanları ile Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Gündüz Hastanesi öğrencileri ve çalışanlarından oluşan 30 kişilik ekip, 1 Mart Pazar günü Antalya’dadüzenlenen 14. Runatolia Maratonu’nda 10 kilometre kategorisinde ‘Damgalamaya Hayır, Şizofreni İçin Koşuyoruz’ sloganıyla şizofreni konusunda farkındalık yaratmak için koştu.

Her yıl Mart ayında düzenlenen Runatolia, profesyonel koşucuların yanı sıra, amatör sporcuların da ilgi gösterdiği Türkiye’de koşulan en büyük maratonlardan biri. Runatolia’nın 2020 Maratonu, bu yıl 10 bin koşucuya ve Cumartesi gerçekleşen halk koşusu ile de yaklaşık 4 bin katılımcıya ev sahipliği yaptı.

Toplum sağlığına katkı sağlayacak etkili farkındalık çalışmaları yürütüyor

Ürünleriyle hastaların hayatını iyileştirecek çözümler sunarken, bir yandan da toplum sağlığına katkı sağlayacak etkili farkındalık çalışmaları yürüten Abdi İbrahim Otsuka, şizofreni farkındalığı konusunda toplumda bilinç ve duyarlılık oluşturmak için, etkili sosyal sorumluluk projeleri hayata geçiriyor.

Sosyal sorumluluk projelerine gönüllülük esasıyla dahil olan ve şirketin kuruluşundan bu yana güçlü projelere imza atan Abdi İbrahim Otsuka çalışanları, özellikle hastaların toplumsal alanda yaşadıkları sorunların, iyileşmedeki olumsuz etkilerine dikkat çekecek etkinlikler gerçekleştiriyorlar.

Abdi İbrahim Otsuka, toplumsal farkındalık çalışmalarına bu yıl yeni bir halka ekleyerek Türkiye’de bir ilk olan Türkiye Şizofreni Algısı, Bilgi Düzeyi ve Şizofreniye Bağlı Damgalama ve Ayrımcılık araştırmasını hazırladı. Şizofreni Dernekleri Federasyonu’yla birlikte hayata geçirilen araştırma, ülkemizde damgalamanın boyutları konusunda çarpıcı sonuçlar içeriyor.Toplumdaki önyargıların kırılması ve hastalık hakkında bilgi düzeyinin artması, bu hastalıkla mücadele edenler ve aileleri açısından kritik bir önem arz ediyor. Abdi İbrahim Otsuka takımı, Runatolia’ya katılarak bir kez daha damgalama konusunda toplumun dikkatini çekmeyi amaçladı.

Abdi İbrahim Otsuka’nın sosyal sorumluluk çalışmaları arasında önemli bir yere sahip olan ve 5 yıldır devam eden ‘Görmezden Gelmeyelim – Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergisi ise bu yıl Sabiha Gökçen Havalimanı’nda sergilendi. Sergi bugüne kadar 2 milyondan fazla kişiye ulaştı.