Ana Sayfa Manşet CureVac’dan BioNTech’e mRNA teknolojisi Fikri Mülkiyet Davası

CureVac’dan BioNTech’e mRNA teknolojisi Fikri Mülkiyet Davası

Patents and Intellectual Property. Wooden gavel and books in background. Law and justice concept

Aşı üreticisi CureVac, Almanya’da BioNTech ve iki iştiraki aleyhine dava açarak fikri mülkiyet haklarının ihlali nedeniyle “adil tazminat” talebinde bulunduğunu açıkladı./ VOA

CureVac Files Patent Infringement Lawsuit in Germany Against BioNTech

CureVac N.V. (Nasdaq: CVAC), a global biopharmaceutical company developing a new class of transformative medicines based on messenger ribonucleic acid (“mRNA”) today announced that it has moved to assert its intellectual property rights, accumulated over more than two decades of pioneering work in mRNA technology, which contributed to COVID-19 vaccine development. CureVac has filed a lawsuit in the German Regional Court in Düsseldorf against BioNTech SE and two of its subsidiaries, seeking fair compensation for infringement of a portfolio of CureVac’s intellectual property rights, EP 1 857 122 B1, DE 20 2015 009 961 U1, DE 20 2021 003 575 U1 and DE 20 2015 009 974 U1, utilized in the manufacture and sale of Comirnaty®, BioNTech and Pfizer’s mRNA COVID-19 vaccine. CureVac does not seek an injunction nor intend to take legal action that impedes the production, sale or distribution of Comirnaty® by BioNTech and its partner Pfizer.

CureVac, BioNTech ve Pfizer’ın Corona virüsü aşısı Comirnaty’nın geliştirilmesi ve satışı için kullandığı elçi RNA teknolojisi üzerinde, 20 yılı aşkın bir süredir yapılan çalışmalara dayanarak fikri mülkiyet haklarını talep ettiğini kaydetti.

Şirketten yapılan açıklamada, “CureVac’ın fikri mülkiyet portföyü, BioNTech’in SARS CoV-2 mRNA aşılarının tasarımı ve geliştirilmesiyle ilgili gerekli olduğu düşünülen çeşitli buluşları korumaktadır” denildi.

Alman firması CureVac’ın hisseleri haberin ardından değer kazanarak gün içinde yüzde 4,4 artışla 14,16 Euro’ya yükseldi. BioNTech hisseleri de binde 8 artışla 151,95 Euro’dan işlem görüyordu.

Reuters haber ajansının temasa geçtiği BioNTech, davayla ilgili yorum yapmayı reddetti. CureVac’ın davayı açtığı Düsseldorf’taki mahkeme ise resmi bir yorum yapmak istemedi.

CureVac, ihtiyati tedbir talep etmediğine ve aşının üretimini, satışını ya da dağıtımını engelleyecek bir yasal işlem başlatma niyetinde olmadığına da dikkat çekti.

Alman firma, “Pandeminin en yoğun olduğu dönemde, patent ihlaline işaret etmek hiçbirimizin aklından geçmezdi. Artık pandemi üzerinde daha iyi kontrol sağlandığına göre, bunu yapmak için doğru zaman olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl COVID-19 aşısını piyasaya sürme çabalarının başarısız olmasının ardından CureVac, ortağı GlaxoSmithKline (GSK) ile aşının geliştirilmiş versiyonları üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştırdı.

CureVac ve GSK Nisan ayında, iki yeni COVID-19 varyantını hedef alan ikinci nesil aşı adaylarının, fareler üzerinde yapılan klinik öncesi çalışmalarda fazlasıyla etkili olduğunun görüldüğünü bildirmişti.