Ana Sayfa Hukuk&Etik ‘Covid-19’un Çin’den önce görülmüş olabileceği ABD incelenmeli’

‘Covid-19’un Çin’den önce görülmüş olabileceği ABD incelenmeli’

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan bir araştırmanın Covid-19 salgınının Aralık 2019’da ABD’de dolaşımda olabileceğini işaret etmesinin ardından Çinli bir epidemiyolog pandeminin kökenine ilişkin çalışmalarda ABD’nin öncelikli olarak araştırılması gerektiğini söyledi.

euronews: Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nde epidemiyolog olan Zeng Guang, devlete ait Global Times Gazetesi’ne verdiği röportajda , dikkatlerin salgının ilk aşamalarında insanları test etmekte “yavaş” olan ve aynı zamanda birçok biyoloji laboratuvarına da ev sahipliği yapan Amerika Birleşik Devletleri’ne kaydırılması gerektiğini söyledi. Çinli doktor, “Ülkenin sahip olduğu tüm biyolojik silahlarla ilgili konular incelemeye tabi tutulmalıdır” dedi.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından yapılan çalışma, ABD’nin beş eyaletinde en az yedi kişinin Covid-19’a neden olan virüs SARS-CoV-2 ile enfekte olduğunu, bu durumun ABD’nin resmi olarak vaka bildirmesinden haftalar önce yaşandığını gösterdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) geçen martta yayınlanan çalışması, Covid-19’un büyük olasılıkla ülkenin yabani hayvan ticaretinden kaynaklandığını ve virüsün bir ara tür aracılığıyla yarasalardan insanlara geçtiğini söyledi.

Ancak Pekin, Covid-19’un Çin’e dondurulmuş kontamine gıdalar yoluyla denizaşırı ülkelerden girdiği teorisini ileri sürerken, bazı yabancı politikacılar da bir laboratuvardan sızma olasılığına ilişkin daha fazla soruşturma çağrısında bulunuyor.tamamı için kaynağa bknz