Ana Sayfa Manşet Covid-19’un bazı hastalarda diyabete neden olabileceğine dair giderek artan sayıda kanıt

Covid-19’un bazı hastalarda diyabete neden olabileceğine dair giderek artan sayıda kanıt

King’s College London’dan Prof Francesco Rubino, iki hastalık arasındaki olası bir bağlantının tam olarak araştırılması çağrısına liderlik ediyor. Koronavirüse yakalanan kişilerde hem tip 1 hem de tip 2 diyabette bir artış gördükten sonra, bazı doktorlar virüsün – şeker metabolizmasını bozarak – tamamen yeni bir diyabet şekline neden olma olasılığını bile düşünüyor

Doctors suggest Covid-19 could cause diabetes

The Guardian’a verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

Son birkaç aydır Kovid-19 deneyimi sırasında veya bundan kısa bir süre sonra diyabet geliştiren daha fazla hasta olduğunu gözlemledik. Şimdi bu bağlantının muhtemelen doğru olduğunu düşünmeye başlıyoruz: Virüsün şeker metabolizmasının aksamasına neden olma kabiliyeti var.

King’s College London ve Monash Üniversitesi liderliğindeki araştırmacılar ve klinisyenler geçen haziran ayında CoviDiab Kayıt Projesi adıyla Kovid-19 hastalarında görülen yeni diyabet vakalarına dair küresel bir veritabanı oluşturmuştu.

Ek olarak Diabetes & Metabolic Syndrome: Clinical Research & Reviews’de (Diyabet ve Metabolik Sendrom: Klinik Araştırmalar ve İncelemeler) yayımlanan yakın tarihli bir çalışma, hafif ile orta derecede Kovid-19 görülen hastaların yüzde 20,6’sının hastaneye kabul sırasında yeni teşhis edilmiş diyabet hastası olduğunu ortaya koymuştu.

Newly diagnosed diabetes in patients with mild to moderate COVID-19

Conclusion

In this study of patients with mild to moderate COVID-19, newly diagnosed diabetes and marked hyperglycemia in those with newly diagnosed diabetes were common.