Ana Sayfa Tıp&Sağlık Covid-19’da tarihi gün

Covid-19’da tarihi gün

Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da patlak veren ve kısa süre içinde 150’den fazla ülkeye yayılan corona virüsünde bugün tarihi bir gün yaşandı. John Hopkins Üniversitesi’nin corona izleme haritasına göre; bugün küresel ölçekteki vaka ve ölüm sayısı ilk kez kez Çin’deki vaka ve ölüm sayısını geride bıraktı

Ulusal çıkar zamanı değil

Almanya’da çıkan Welt am Sonntag gazetesinin “Trump Berlin’e karşı” haberinde yer alan iddiayla ilgili ARD kanalına konuşan Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, “Almanya satılık değildir” dedi.

Gazetenin haberine göre Donald Trump, Alman biyoteknoloji firması CureVac’ın üzerinde çalıştığı aşının tüm haklarını satın alarak işe yaraması halinde ABD’de kullanılmasını sağlamak istedi. Die Welt gazetesine konuşan Alman hükümetine yakın kaynaklar, Trump’ın, aşının sadece ABD’de kullanılması için bir milyar dolar teklif ettiğini söyledi.

İngiltere’de evde karantina olmayı reddedenlere para ve hapis cezası verilme kararı alınırken, eğlencenin başkenti New York’ta lokanta ve gece kulüplerine yasak getirildi.  Türkiye’de eğlence yerlerinde benzer uygulamaya geçildi!

Sözcü haberinde: Corona virüsü önlemleri kapsamında umreden dönenler başta olmak üzere yurt dışından gelecek olanların 14 gün karantinaya alınacağının açıklanmasının ardından İstanbul’da da iki öğrenci yurdunun boşaltılması için talimat verildiği ortaya çıktı.

Artık ordular kullanılmaya başladı

Tayvan. “Salgını önleme konusunda küçük bir hata pahalıya mal olabilir” diyen Tayvan Sağlık Bakanlığı, dezenfekte işlemleri için ordu personelini devriye soktu.