Ana Sayfa Manşet Covid-19’da SSRI kullanımının ölüm oranına etkisi var mı?

Covid-19’da SSRI kullanımının ölüm oranına etkisi var mı?

Anti-depresan ilaç fluvoksamin, araştırmacılar tarafından COVID-19 için olası bir tedavi olarak inceleniyor. Yakın zamanda yayınlanan bir çalışma, ilacın COVID hastaları arasında hastaneye yatış ve ölüm riskini azalttığını gösterdi. Ancak, araştırmacılar daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna vardı.

Antidepressants Linked With Less Risk of Dying From COVID-19, Study Finds

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 87 sağlık merkezinden alınan sağlık kayıtlarının geniş bir analizi, seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) adı verilen bir sınıf antidepresan, özellikle fluoksetin alan kişilerin, eşleşen bir kontrol grubuna göre COVID-19’dan ölme olasılığının önemli ölçüde daha düşük olduğunu buldu. .

85 bin gönüllünün katılımıyla gerçekleştirilen çalışmanın ilk aşamasının ardından, antidepresan ilaçları kullanan 3 bin 401 kişiyle sonraki aşamaya geçildi.

Söz konusu ilaçları kullanan kişilerin verileriyle, ilaç kullanmayan kişileri kıyaslayan uzmanlar, antidepresan kullanan kişilerde corona virüsünden ölüm oranının yüzde 28 daha az olduğunu ortaya koydu

Anti-inflamatuar etkilerin ötesinde, SSRI’ların koronavirüsün vücutta tutulmasına yardımcı olan süreçlere karşı çalışıyor olması da mümkündür .

Fluoksetin ve fluvoksamin dahil olmak üzere SSRI antidepresanları, asit sfingomiyelinazın (FIASMA) fonksiyonel inhibitörleri olarak adlandırılan farmakolojik bileşikler grubuna aittir .

Bu bileşikler, hücre zarlarındaki bir lipit olan sfingomiyelini, seramit de dahil olmak üzere diğer moleküllere parçalayan asit sfingomyelinaz (ASM) adlı bir enzimi inhibe eder.

“Klinik öncesi veriler, SARS-CoV-2’nin ASM-seramid sistemini aktive ettiğini ve bunun sonucunda, SARS-CoV-2’nin hücresel reseptörü olan ACE2’yi kümeleyerek viral girişi ve enfeksiyonu kolaylaştıran seramidle zenginleştirilmiş zar alanlarının oluşumuna yol açtığını gösteriyor. Çalışmaya dahil olmayan Paris Üniversitesi’nden psikiyatrist Nicolas Hoertel , yeni araştırmayla ilgili bir perspektif makalesinde açıklıyor .

Mortality Risk Among Patients With COVID-19 Prescribed Selective Serotonin Reuptake Inhibitor Antidepressants

görsel