Ana Sayfa İlaç COVID-19 tedavisinde ventriküler aritmilerin sıklığının artması ile ilişkilendirilmiştir!

COVID-19 tedavisinde ventriküler aritmilerin sıklığının artması ile ilişkilendirilmiştir!

Araştırmada, hastalar dört grubu ayrıldı. Bir gruba hidroksiklorokin, diğer gruba ise klorokin verildi. Üçüncü grupta hastalar her iki ilacın yanı sıra antibiyotik ile tedavi edildi. Kontrol grubu olan dördüncü grupta ise hiçbir ilaç kullanılmadı.

Araştırmaya göre, dördüncü gruptaki hastalarda ölüm oranı yüzde 9 olarak tespit edildi. Hidroksiklorokin ile tedavi edilenlerde ölüm oranı yüzde 18, klorokin verilen grupta ise bu oran yüzde 16,4 olarak kaydedildi.

Bu iki ilaç ile birlikte antibiyotik verilenler hastalar arasında ise ölüm oranının daha yüksek olduğu belirlendi. Hidroksiklorokin ve antibiyotik alan grupta ölüm oranı yüzde 23,8; klorokin ve antibiyotik alanlarda ise yüzde 22,8 oldu.

The Lancet; Hidroksiklorokin veya klorokin, genellikle ikinci nesil bir makrolid ile kombinasyon halinde, yararlarına dair kesin bir kanıt olmamasına rağmen, COVID-19’un tedavisi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Otoimmün hastalık veya sıtma gibi onaylanmış endikasyonlar için kullanıldığında genellikle güvenli olmasına rağmen, bu tedavi rejimlerinin güvenliği ve faydası COVID-19’da zayıf bir şekilde değerlendirilmektedir.

Tek başına veya makrolid ile birlikte kullanıldığında, COVID-19 için hastane içi sonuçlarda hidroksiklorokin veya klorokin yararını doğrulayamadık. Bu ilaç rejimlerinin her biri, COVID-19 tedavisi için kullanıldığında hastane içinde sağkalımın azalması ve ventriküler aritmilerin sıklığının artması ile ilişkilendirilmiştir.

Hydroxychloroquine or chloroquine with or without a macrolide for treatment of COVID-19: a multinational registry analysis