Ana Sayfa Manşet Covid-19 son durum; transit yolcu, İran, dünya…

Covid-19 son durum; transit yolcu, İran, dünya…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Singapur’da Koronavirüs tanısı konan yolcu, Fransız vatandaşıdır. Londra’dan Singapur’a giden transit bir yolcudur. Uçağımız yolcusuz olarak dönüş yapmıştır. Mürettebat, tedbiren 14 gün gözetim altında tutulacaktır” dedi.

KLİMİK: Doğrulanmış hasta sayısı, 80 409’u Çin’de olmak üzere tüm dünyada toplam 96 229 kişidir. Çin’de 3012, Güney Kore’de 42, İtalya’da 107, İran’da 107, Diamond Princess gemisinde 6, Japonya’da 6, ABD’de 11, Fransa’da 4, İspanya’da 3, Avustralya’da 2, Hong Kong’da 2, Irak’ta 2 , Tayvan’da 1, Filipinler’de 1, Tayland’da 1, San Marino’da 1 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmiştir.

Koronavirüs (Covid-19): İran’da virüs nedeniyle okullar tatil edildi

BBC; İtalya’dan sonra İran’da da koronavirüs nedeniyle bütün okullar ve üniversitelerin kapatıldı. İran yetkilileri, okulların 20 Mart’a kadar kapalı kalacağını açıkladı.

Bu tarih İran’da kabul edilen Celali takvimine göre yıl sonuna denk geliyor ve alınan karar tatillerle birlikte okulların Nisan başına kadar kapalı olması anlamına geliyor.

İran Sağlık Bakanı Said Namaki, “İnsanlar bunu bir tatil fırsatı olarak görmesin. Herkes evde kalmalı ve uyarıları ciddiye almalı” dedi.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kianuş Cahanpur da son 24 saat içinde yapılan testler ile 591 yeni vaka daha tespit edildiğini, ülke çapında şu ana kadar virüse yakalananların sayısının 3513 olduğunu söyledi.

Yine son 24 saat içinde İran’da koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu ölenlerin sayısı, 15 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle 107’ye çıktı.

Koronavirüs’te son durum: Bosna Hersek’te ilk vaka bildirildi; Kaliforniya acil durum ilan etti

euronews haberinde; Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ölümcül koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 200’ü geçerken vaka sayısı 95 bini aştı.

Türkiye’de bugüne kadar herhangi bir koronavirüs vakası ya da bundan dolayı bir ölüm gerçekleşmedi.

Çin’deki koronavirüs kaynaklı ölü sayısı 3 bin 13 olarak açıklanırken, 1 gün içerisinde 32 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

İşte koronavirüsle ilgili son gelişmeler:

Batı Şeria’da olağanüstü hal ilan edildi

Filistin Sağlık Bakanlığı, bir otelin çalışanlarında koronavirüs şüphesiyle işgal altındaki Batı Şeria’da olağanüstü hal ilan etti. Beytüllahim ile Eriha kentlerinde ise tüm eğitim kurumları ile cami ve kiliseler 14 gün süreyle kapatıldı. Beytüllahim’de bulunan Doğuş Kilisesi’nin de (Nativity Church) ikinci bir emre kadar kapatılacağı duyuruldu. İsa Peygamber’in doğduğu yer ve Hristiyanların hac mekanlarından biri olan Beytüllahim’in her yıl yüz binlerce “hacıyı” alması koronavirüsün yayılması yönündeki endişeyi artırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde acil durum ilan edildi

Kaliforniya’da Covid-19 nedeniyle ilk ölümün bildirilmesinin ardından Vali Gavin Newsom eyalet genelinde acil durum ilan edildiğini duyurdu.

Çarşamba günü düzenlenen basın toplantısında konuşan Newsom, acil durumun sağlık malzemelerinin hızlı bir şekilde karşılanmasına yönelik ilan edildiğini söyledi.

Yetkililer ölen kişinin yolcu gemisinde Covid-19 bulaştığı düşünülen ileri yaşta bir hasta olduğunu açıkladı. Yolcu gemisinde bulunan bir diğer kişide de koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıktığı belirtildi.

Newsom eyalet genelinde doğrulanmış 53 Covid-19 vakası olduğunu bildirdi.

UNESCO: 290 milyondan fazla öğrencinin eğitimi aksadı

Birleşmiş Milletler, Covid-19 salgını nedeniyle 290 milyonu aşkın öğrencinin eğitiminin aksadığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütünden (UNESCO) yapılan açıklamaya göre, Covid-19 salgını nedeniyle 13 ülkede okullar kapatıldı.

Okulların kapandığı ülkeler arasında Ermenistan, Azerbaycan, Bahreyn, Çin, Kuzey Kore, İran, Irak, İtalya, Japonya, Kuveyt, Lübnan, Moğolistan, Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı. Söz konusu ülkelerde toplam 290,5 milyon öğrencinin eğitimi ise aksadı.