Ana Sayfa İlaç Covid-19 Hastalarının Tedavisi İçin Ağızdan Alınan İlacın İnsanlar Üzerinde Klinik Denemeleri Başladı

Covid-19 Hastalarının Tedavisi İçin Ağızdan Alınan İlacın İnsanlar Üzerinde Klinik Denemeleri Başladı

Çin Insilico Medicine’de yapılan çalışmada Covid-19 hastalarının tedavisi için ağızdan alınan,  3CLpro inhibitörü ISM3312 ilacın  klinik denemelerine başlanacağı duyuruldu.

İlacın Çin Ulusal Tıbbi Ürünler İdaresi’nden (NMPA) onay almasının ardından yapılan açıklamada; ISM3312 ilacın preklinik denemelerde akciğer dokusundaki viral yükü önemli ölçüde en aza indirdigi ve akciğerlerdeki enflamasyonu azalttı belirtildi.

Yapılan klinik deney, tasarlanan ilacın güvenliğini, tolere edilebilirliğini ve farmakokinetik profilini keşfedecek. Ayrıca deneme, ISM3312’nin Covid-19’lu farklı hasta alt gruplarında güvenliğini ve etkinliğini araştıracak. Bunun pandemi sonrası dönemde sağlık yönetimi için alternatif bir seçenek sunması bekleniyor.

Insilico Medicine eş CEO’su ve baş bilim sorumlusu Feng Ren şunları söyledi: “Insilico, yeni yapıya ve moleküler omurgaya sahip yenilikçi bir 3CLpro inhibitörü tasarlamak için yapay zeka yeteneklerinden Ar-Ge uzmanlığıyla yararlanarak bu dahili Covid araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) programında benzersiz özelliklerini tam olarak kullandı.

. “ISM3312, mevcut 3CL proteaz inhibitörlerinden önemli farklılıklara ve belirgin avantajlara sahiptir. Dünya çapında hastalara fayda sağlamak için Covid-19 tedavisinin hızlı takip geliştirme politikası aracılığıyla klinik denemeleri hızlandırmaya kararlıyız”

Feng Ren “ISM3312, preklinik denemelerde akciğer dokusundaki viral yükü önemli ölçüde en aza indirdi ve akciğerlerdeki enflamasyonu azalttı. Insilico Medicine kurucusu ve CEO’su Alex Zhavoronkov şunları söyledi: “Üretken yapay zeka kullanılarak üretilen ikinci küçük moleküllü terapötik ilacımızın artık insan klinik denemelerine girdiğini ve keşif ve geliştirme döngüsünü göstermek için çok net bir zaman çizelgesi olduğunu duyurmaktan son derece mutluyuz.”