Ana Sayfa Tıp&Sağlık Covid-19 etkisi: kızamık tehlikesi

Covid-19 etkisi: kızamık tehlikesi

The Lancet dergisinde yayımlanan yeni bir makale, önümüzdeki yıllarda ortaya çıkabilecek yıkıcı kızamık salgınlarını önlemek için acil uluslararası eylem çağrısında bulundu.

Murdoch Çocuk Araştırma Enstitüsü’nden ve Dünya Sağlık Örgütü’nün kızamık ve kızamıkçık aşıları ile ilgili SAGE Çalışma Grubu Başkanı Profesör Kim Mulholland, bu yıl birçok çocuğun kızamık aşısını olamadığını ve bu durumun gelecekteki kızamık salgınlarını kaçınılmaz hale getirdiğini söyledi.

Profesör Mulholland, 2020’nin kızamık açısından sakin bir yıl olduğunu, kısmen seyahat kısıtlamalarına ve ulusal COVID-19 kontrol önlemlerine bağlı olarak ortaya çıkan ekonomik etkilerin çok sayıda çocuklukta yetersiz beslenme olgusuna yol açacağını açıkladı.

Yetersiz beslenme, kızamığın şiddetini arttırarak, özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde daha kötü sonuçlara ve daha fazla ölüme yol açabilir.

COVID-19 unexpected consequence: Major measles outbreaks will likely occur during 2021 according to article

A new article in The Lancet  has called for urgent international action to prevent potentially devastating measles epidemics in the coming years.

Lead author Professor Kim Mulholland, from the Murdoch Children’s Research Institute and Chair of the World Health Organization’s SAGE Working Group on measles and rubella vaccines, said that many children have missed out on measles vaccination this year, making future measles outbreaks inevitable.