Ana Sayfa Tıp&Sağlık Covid-19 dan ölümlerde genetik varyant bağlantısı!

Covid-19 dan ölümlerde genetik varyant bağlantısı!

Rockefeller Üniversitesinde çalışan Profesör Sohail Tavazoie, “Yaş, cinsiyet ve diyabet gibi belli ön koşulların zararlı etki tehlikesini artırdığı biliniyor” diyor. “Fakat bu etmenler, COVID sonuç tayfını tamamen açıklamıyor. Böylesine yaygın genetik bir varyantın COVID ölümleriyle ilişkilendirildiğini ilk defa görüyoruz.”

NATURE / Common human genetic variants of APOE impact murine COVID-19 mortality

Şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) enfeksiyonunun klinik sonuçları, asemptomatik enfeksiyondan ölümcül koronavirüs hastalığı 2019’a (COVID-19) kadar oldukça heterojendir. Bu heterojenliğin altında yatan faktörler yeterince anlaşılmamıştır. Genetik ilişkilendirme çalışmaları, genetik varyantların COVID-19 sonuçlarının heterojenliğine katkıda bulunduğunu öne sürdü, ancak altta yatan potansiyel nedensel mekanizmalar yeterince anlaşılmadı. Burada , dünya nüfusunun yaklaşık %3’ünde homozigot olan ve Alzheimer hastalığı, ateroskleroz ve anti-tümör bağışıklığı ile ilişkili Apolipoprotein E (APOE) geninin ortak varyantlarının 2-5 olduğunu gösteriyoruz ..

 APOE2 veya APOE4 varyantını taşıyan fareler, en yaygın APOE3 aleli taşıyan farelere göre hızlı hastalık ilerlemesi ve kötü hayatta kalma sonuçları sergilemiştir.