Ana Sayfa Tıp&Sağlık “Corona Vaka Sayısı Çok Daha Fazla”

“Corona Vaka Sayısı Çok Daha Fazla”

Yunanistan, İran, Ermenistan, Irak ve Gürcistan’ın ardından Türkiye’ye bir diğer komşu ülke Bulgaristan’da da ilk koronavirüs vakaları açıklandı

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı’ndan Angel Kunchev, yeni tip koronavirüs e yakalanan iki kişinin seyahat geçmişi olmadığını belirtti???…

Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi’nden Todor Kantardzhiev ise Kovid-19 test sonucu pozitif çıkan hastalardan birinin ülkenin kuzeyindeki Pleven’de diğerinin ise Gabrovo’da yaşadığını söyledi.

Solunum şikayetinde bulunan 27 ve 75 yaşındaki hastaların birkaç gün önce hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.

New York’ta Türk Doktor Uyardı: Corona Vaka Sayısı Çok Daha Fazla

Mehtap Çolak Yılmaz/VOA

New York’taki Columbia Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Alerji ve İmmünoloji Klinik Direktörü Dr. Yeşim Demirdağ VOA Türkçe’nin sorularını yanıtladı. Dünyada test edilen corona virüsü sayısının sadece çok fazla semptom gösteren hastaları yansıttığını, ancak özellikle çocuklar dahil büyük kesimin hafif belirtilerle test edilmeden yani teşhis konmadan bu hastalığı atlattığını söyledi.

Uzman doktor, dünyada tespit edilen corona virüsü sayısının 100 bini aştığı salgın konusunda bilinmeyenlerin çok olduğunu ama bildiklerimizle kendimizi hazırlayabileceğimizi söyledi.

“Maske takmayın!”

▪ Maske hiçbir işe yaramaz sizi korumaz. Maskenin amacı hasta bir kişinin öksürdüğü zaman damlacıkların uzaklara yayılmasını engellemek için yoksa asla sizi korumaz.

▪ Maske taktığınız zaman çıkarmamanız lazım. Maskeyi takıp arada çıkarıp ağzımıza bir şeyler atıp tekrar takmakta olmaz. Taktığınızda düzenli ve sürekli takın ama hastaysanız takın. Korumak için hiçbir yararı yok.

▪ Yıkayabildiğimiz kadar uzun süre ellerinizi sabunla yıkayın günde 20-30 kere yıkamamız gerekiyor.

“Hafif vaka sayısı çok daha fazla çünkü test edilmiyor”

▪ Bizim bildiğimiz sayılar test edilen sayılar. Büyük ihtimalle hafif vaka çok çok daha fazla. Bunların sayısını birleştiriyoruz. Ölüm riski yüzde 3 civarı bu büyük ihtimalle daha yüksek bir risk.

▪ Özellikle çocuklarda hafif vakalar olduğunu düşünüyoruz. Test olmadan hafif şekilde geçiriyorlar.

▪ Ateşi ve solunum sıkıntısı olmayanları, her boğazım ağrıyor burnum akıyor diyeni test etmiyoruz.

“Doktora hastaneye gitmeyin”

▪ Solunum sıkıntınız ve ateşiniz yoksa doktora gitmeyin. Hatta doktora gitmeyin. Buralarda başka hastalıklarla karşılaşma riski daha fazla.

▪ 20 den fazla virüs ortalıkta dolanıyor şu anda. Onlardan birine yakalanma olasılığınız daha fazla. Gidip corona mıyım diye test yaptırmanızın hiç anlamı yok. Oturun evinizde başkalarını da kendinizi de riske atmayın

▪ Bahar aylarında bu virüsün yavaşlamasını umuyoruz ama garantisi yok maalesef.