Ana Sayfa İlaç Çinli Araştırmacılar Favipiravir İlacının COVID-19’a Karşı Etkili Olduğunu Açıkladı

Çinli Araştırmacılar Favipiravir İlacının COVID-19’a Karşı Etkili Olduğunu Açıkladı

Çinli araştırmacılar Japon grip ilacı Avigan(favipiravir)‘ın novel koronavirüsün tedavisinde açıkça etkili olduğunu belirtti. Çin’de 340 hasta üzerinde yapılan denemenin sonuçları açıklandı.

Favipiravir ilacını alan hastaların , ilacı almayan hastalara göre hızlı bir şekilde iyileştiği ve daha iyi bir şekilde akciğer iyileşmesi gösterdiği belirtildi.

Favipiravir’in koronavirüsün vücuttaki replikasyonunu(kopyalamasını) bloke ettiğine inanılıyor. Japon Avigan ve Hong Kong’lu Sihuan Pharmaceutical, şirketi tarafından üretilen ilacın COVID-19 hastalarının iyileşmesine yardımcı olduğu ve yan etkisi olmadığı belirtiliyor. Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nda yetkili Zhang Xinmin’in verdiği konferansta ilacın etkisi anlatıldı. Buna rağmen, diğer klinik denemelerde daha ciddi COVID-19 hastalarında favipiravirin yardımcı olamayacağı da belirtildi. Shenzhen’de ilaç verilen hastaların 4 gün içinde coronavirüs sonuçlarının negatife döndüğü belirtildi.

Yani teşhisten 4 gün sonra hastanın vücudunda virüse dair iz kalmıyor. Favirapirle tedavi edilmeyen hastalarda ise iyileşme sürecinin 11 güne çıktığı belirtiliyor.

Favipiravir, Japon grip ilacı Avigan içindeki aktif maddenin ismidir. Tabi yine de Çinli hastalarda Avigan’ın doğrudan ilacının verilip verilmediği bilinmiyor. Bugün halen COVID-19 için bilinen bir tedavi yok. Daily Mail’ın raporuna göre çoğu insan hafif semptomlarla, hastalığı bir hafta içinde atlatıyor. COVID-19 diğer ülkelerde hızla yayılıyor. Türkiye’de ölü sayısı 44’e çıkarken, vaka sayısı 1872’e ulaştı.(24.03.2020) İtalya’nın kayıpları Çin’in kayıplarını ikiye katlamış durumda. Mümkün olduğunca dışarı çıkmamaya  ve çıktığınızda da tedbirlerinizi almaya bakın. Evinde Kal, Hayatta Kal.

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2020-03-chinese-flu-drug-effective-covid-.html https://www.dailymail.co.uk/news/article-8125513/Drug-used-treat-flu-Japan-clearly-effective-Chinese-officials-say.html

www.gercekbilim.com/cinli-arastirmacilar-favipiravir-etkili-avigan-dortgun-iyilesme/ .