Ana Sayfa Tıp&Sağlık Çin’de ikinci dalga başladı, kaynak ne?

Çin’de ikinci dalga başladı, kaynak ne?

Ülkenin en büyük toptan pazarında ortaya çıkan ve 12 Haziran’da tek bir vaka görüldükten sonra önceki gün 36 yeni vaka tespit edilmesine sebep olan hastalık ile birlikte sadece 3 gün içerisinde vaka sayısının 79’a çıkması ve 5 gün içerisinde 106’ya yükselmesi Çinli yetkilileri korkuttu.

İki ay boyunca hiç vaka görülmediğini hatırlatan Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, vakaların Pekin’in güneydoğusundaki Xinfadi pazarından çıktığını açıkladı. Pekin’deki birçok meyve ve sebzenin dağıtıldığı bu pazar aynı zamanda ülkenin de en büyük pazarı olarak biliniyor. Yetkililer kırmızı ve beyaz et ile birlikte deniz ürünlerinin de satıldığı pazarın cumartesi gününden beri kapalı tutulduğunu açıkladı.

Corona virüsünde ikinci dalga paniği yaşanan Çin’in başkenti Pekin’de, vakalardaki genom dizilim verileri yayınlandı. Uzmanlar, ön sonuçlara göre virüsün Avrupa kaynaklı olduğunu öne sürüyor.

ABD ile Çin arasında, koronavirüs salgınının kaynağı konusunda bir propaganda mücadelesi devam ediyor.

BBC: Başkan Trump, virüsle ilgili olarak Vuhan’da bulunan bir kurumu işaret etti, virüsün laboratuvardan sızdığını iddia etti.

Çin tarafında ise giderek daha artan bir sesle, virüsün kaynağı ABD olarak gösteriyor.

Birçok bilim insanı tarafından kabul gören teoriye göre ise virüs sebze ve meyvenin yanı sıra taze kesilmiş etlerin de satıldığı bir ıslak pazardan yayıldı.

Çin’de özellikle ileri yaş grupları tarafından tercih edilen bu pazarlar adını etlerin buzlu suların içinde bekletilmesinden alıyor.

Vahşi hayvan pazarlarındaki farelerde farklı koronavirüs türleri bulundu

Güneydoğu Asya’daki pazarlarda ve restoranlarda satılan farelerde farklı koronavirüs türleri bulunduğu sonucuna varıldı.

Hayvanlar arasındaki pozitif test oranı, hayvanlar “alandan sofraya” götürülürken artıyor ve bu da hayvanların bu süreçte virüs aldıklarını gösteriyor.

Tespit edilen koronavirüs türleri Covid-19’dan farklı ve insan sağlığına zararlı olduğu düşünülmüyor.

Ancak bilim insanları uzun süredir, vahşi yaşam ticaretinin hastalık için bir kuluçka alanı olabileceği uyarısı yapıyordu.

ABD’li ve Vietnamlı araştırma ekibi, farklı koronavirüslerin karışımı ve restoranlara giden tedarik zinciri boyunca güçlenmelerinin, müşteriler için “maksimum risk” anlamına geldiğini söyledi.

Covid-19 salgınının, vahşi yaşam ticaretinden kaynaklandığı düşünülüyor. Hastalık ilk olarak yarasalarda ortaya çıkmış ve henüz bilinmeyen bir başka tür aracılığıyla insanlara sıçramıştı.

Yeni bulgular sıçanlarla ilgili, ancak yine büyük sayılarda toplanan, taşınan ve tutulan misk kedileri ve pangolinler için de geçerli olabileceği belirtiliyor.

Vietnam’daki uzmanlarla birlikte araştırmayı yapan, New York Merkezli doğa koruma grubu WCS’ten Sarah Olsen, “Bunlar tehlikeli virüsler değil ama bu koşullarda virüslerin nasıl güçlenebileceği konusunda bilgiler veriyorlar” dedi.

Yine WCS’ten araştırmacı Amanda Fine “Vahşi yaşam tedarik zincirleri ve hayvanların bu tedarik zinciri içindeyken yaşadıkları deneyimler, koronavirüsü büyük oranda güçlendiriyor gibi görünüyor” diye konuştu.

Vietnam’da, pirinç tarlalarında yakalanıp, pazarlara taşınan sıçanlar sık yenen bir hayvan.

Sıçanlar aynı zamanda, kirpi gibi hayvanlarla birlikte vahşi yaşam çiftliklerinde yetiştiriliyor.

Vietnam’da 2013 ve 2014’te 70 yerden toplanan örneklerde, altı adet bilinen koronavirüs tespit edildi. İnsanların tüketimi için gönderilecek tarla farelerinde yüksek düzeyde pozitif örek vardı. Pozitif testlerin oranı tedarik zinciri boyunca arttı;

  • Çiftlikler – % 6
  • Toptancılar- % 21
  • Büyük pazarlar – % 32
  • Restoranlar -% 56

Kemirgen nüfuslarının “doğal” ortamlarında pozitif oranıysa yüzde 0 ila 2’ydi.

Doğa koruma uzmanları, koronavirüs salgınının küresel vahşi yaşam ticaretinin azaltmak adına bir dönüm noktası olduğunu, söylüyor.

Uzmanlar, pazarların salgınlar alanında bir “saatli bomba” olduğunu ve bu pazarlarda farklı türleri bir araya gelip virüsü yayabileceğini vurguluyor.

Çin, salgın sonrası vahşi hayvanların yetiştirilmesini ve tüketimini yasaklamıştı. Ancak yasada hala boşluklar var. Vahşi hayvanlar hala tıbbi amaçlarla, evcil hayvan olarak ve bilimsel araştırma için alınıp, satılabiliyor.

Koronavirüsün nasıl yayıldığı tartışması!…