Ana Sayfa Tıp&Sağlık ChatGPT AI adlı Yapay Zeka, Zorlu Tıbbi Vakalarıda Doğru Tanıyı Buldu

ChatGPT AI adlı Yapay Zeka, Zorlu Tıbbi Vakalarıda Doğru Tanıyı Buldu

Yeni bir çalışmada, üretici yapay zekanın, özellikle de sohbet robotu GPT-4’ün tanılama becerisini test ederek umut verici sonuçlar verdi.

Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’ndeki (BIDMC) doktor-araştırmacılar, halka açık, iyi bilinen bir chatbot’un zorlu tıbbi vakalarda doğru teşhis koyma yeteneğini test ettiler.

Ekip, üretici yapay zeka Chat-GPT 4’ün, zamanın yaklaşık yüzde 40’ında en önemli tanı olarak doğru tanıyı seçtiğini ve zorlu vakaların üçte ikisinde olası tanılar listesinde doğru tanıyı sağladığını buldu.

AI’nın bu çalışmadaki başarısı, klinik ortamlardaki potansiyel uygulamaları hakkında yeni bilgiler sağlayabilir. Bununla birlikte, bu tür teknolojinin faydalarını, optimum kullanımını ve sınırlamalarını ele almak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu kaydedildi.

70 karmaşık klinik vakayı içeren bir çalışmada, GPT-4 zamanın %39’unda nihai tanıyı doğru bir şekilde eşleştirdi. Vakaların %64’ünde ayırıcı listesine (hastaların semptomlarına, tıbbi geçmişe ve klinik bulgulara dayalı potansiyel durumların bir listesi) doğru tanıyı dahil etti.

Üretken yapay zeka, yalnızca mevcut verileri işlemek ve analiz etmek yerine, yeni içerik oluşturmak için üzerinde eğitildiği kalıpları ve bilgileri kullanan bir tür yapay zekayı ifade eder.