Ana Sayfa Manşet Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Haastanesi Riskli 17 Binasını Hizmete Kapadı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Haastanesi Riskli 17 Binasını Hizmete Kapadı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Haastanesi yaşanan son depremlerden sonra, risk altında bulunan 17 ayrı binasını hizmete kapattığını  duyurdu.

 İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın imzasıyla yayımlanan Duyuruda; Cerrahpaşa yerleşkemizde hali hazırda eğitim, araştırma, hasta hizmetleri ve yönetim binalarından oluşan yaklaşık 180 bin m2 ’lik kapalı alan kullanılmaktadır. Bu binaların bir kısmı tarihi özellikte, bir kısmı betonarme ve bir kısmı da geçici çelik konstrüksiyon yapılardan oluşmaktadır. Yaşanan son depremlerden sonra, betonarme bina stokumuzun değerlendirilmesi amacıyla geçtiğimiz hafta başında Rektörlüğümüzce, Üniversitemiz İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden oluşan bir heyet görevlendirilerek Cerrahpaşa Yerleşkesindeki tüm yapılar değerlendirilmiştir.

Yapılan değerlendirme neticesinde, tüm dâhili ve cerrahi bilimleri içerisinde barındıran toplam 17 ayrı binadan oluşan Monoblok binalar kompleksi ile Uğur Derman binası, yemekhane binası ve öğrenci yurt binalarının emniyetle hizmeti yerine getirecek güvenlik seviyesine sahip bulunmadığı ve bu binaların risk taşıdığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin ana omurga yapısını oluşturan yaklaşık 105 bin m2 ’lik kapalı alan hizmete devam edemeyecektir.Bu kapsamda, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Acil ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları birimi haricindeki sayacağım şu birimler devre dışı kalacaktır:

– Dâhili ve Cerrahi Bölümlere ait Toplam 800 hasta yatağı,
– 32 ameliyathane,
– Yoğun bakım, kemik iliği ve diyaliz üniteleri,
– Karaciğer ve böbrek nakil merkezi
– Ayaktan sağlık hizmeti veren 117 birim ve ünite,
– İleri düzey robotik cerrahi merkezi,
– Endoskopi üniteleri,
– İleri düzey girişimsel ve tanısal görüntüleme üniteleri,
ile birlikte tüm erişkin ayaktan ve yatan hasta kabulü ve tüm ameliyatlar durdurulmuştur.