Ana Sayfa Tıp&Sağlık Hollanda’da faaliyete geçecek olan dünyanın en ‘güçlü’ MR tarayıcısı

Hollanda’da faaliyete geçecek olan dünyanın en ‘güçlü’ MR tarayıcısı

Dünyanın en güçlü MR (manyetik rezonans görüntüleme) tarayıcısının üç yıl içinde Hollanda’da faaliyete geçmesi bekleniyor. Araştırmacılar bu sayede insan vücudunun beyin gibi bölümlerinin daha iyi haritalanabileceğini umuyor. Cihaz ayrıca vücuttaki hastalıkları da daha iyi tespit edebilecek.

MR tarayıcısı, 19 milyon euroluk bir sübvansiyon ile Nijmegen’de Radboudumc ve Radboud Üniversitesi kampüsüne yerleştirilecek.

Tarayıcı, bilimsel araştırmaları daha da kolaylaştırmak amacıyla ulusal sübvansiyon alan dokuz projeden biri.

MR tarayıcıları halihazırda uzun yıllardır dünyanın dört bir yanındaki hastanelerde ve üniversitelerde kullanılıyor ancak bilim insanları mevcut teknolojinin ötesine geçmek istiyor.

MR cihazları sayesinde doktorlar ve bilim insanları organların ve dokuların keskin görüntülerini alabiliyor. ‘Tesla’ olarak da adlandırılan farklı mıknatıs güçlerine sahip olan MR tarayıcıları, bu görüntüleri radyo dalgaları ve manyetik alanlar kullanarak elde ediyor.

Hastanelerde genel olarak 1,5 ila 3 Tesla arasında manyetik güce sahip tarayıcılar bulunuyor. En güçlü MR tarayıcısının ise 11,7 mıknatıs gücüne sahip olduğu ve Paris’te hizmet verdiği belirtiliyor. tamamı için kaynağa bknz