Ana Sayfa Hukuk&Etik CDC, 2021 yılında 107 binden fazla kişi aşırı dozda uyuşturucu madde nedeniyle...

CDC, 2021 yılında 107 binden fazla kişi aşırı dozda uyuşturucu madde nedeniyle yaşamını yitirdi

ABD’de Aşırı Doz Uyuşturucudan Ölümler Rekor Düzeyde

Amerika’da aşırı dozda uyuşturucu madde kullanımı kaynaklı ölümlerin sayısı geçen yıl bir kez daha rekor düzeye ulaştı. ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) son verilerine göre, 2021 yılında 107 binden fazla kişi aşırı dozda uyuşturucu madde nedeniyle yaşamını yitirdi.

2021 yılıyla ilgili mevcut veriler, ABD’de aşırı dozda uyuşturucu madde kaynaklı can kayıplarının 2020 yılına kıyasla yüzde 15 oranında arttığını gösteriyor. Bu, ülkede her 5 dakikada bir kişinin aşırı dozdan hayatını kaybettiği anlamına geliyor.

Geçen yıl aşırı dozda fentanil ilacı nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 2020 yılına kıyasla yüzde 23 artarak 71 bin olarak kaydedildi. Fentanilin en fazla ölüme neden olmasının başlıca nedenlerinden biri olarak, ilacın düşük fiyatlı olması gösteriliyor.

Fentanilden sonra en fazla ölüme neden olan uyuşturucu maddeler arasında opioid içeren ağrı kesiciler ve eroin geliyor.

Veriler, metamfetamin nedeniyle 32 bin 856, kokain nedeniyle 24 bin 538 kişinin 2021 yılında yaşamını yitirdiğini gösteriyor. Aynı yıl içinde aşırı dozda ağrı kesici ilaçlar nedeniyle 13 bin 503 can kaybı yaşandı.

Uzmanlar, COVID-19 pandemisi nedeniyle uygulamaya koyan kısıtlamalar nedeniyle birçok kişinin sağlık hizmetlerine ve tedaviye erişimde sıkıntı yaşadığını ve bunun da aşırı dozda ilaç ve uyuşturucu madde tüketimini arttırdığını savunuyor.

İlaç Suistimali