Ana Sayfa Hukuk&Etik Çalışanın Covid-19’a yakalanması iş kazası mı?

Çalışanın Covid-19’a yakalanması iş kazası mı?

Eskişehir Sanayi Odası Hukuk Birimi, corona virüsü salgınına yakalanan kişilerin hukuki durumu konusunda bir değerlendirme raporu hazırladı.

Hazırlanan raporda, iş yerinde veya iş yeri dışında corona virüsüne yakalanan kişilerin hukuki durumu konusunda çeşitli tartışmaların yapıldığı, konunun ise 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamına göre değerlendirilmesi gerektiği belirtilerek yasanın içeriğine dair bilgiler paylaşıldı.

İŞ KAZASI VEYA MESLEK HASTALIĞI OLARAK BİLDİRİLMESİNE GEREK YOKTUR”

Farklı hukuki görüşlerin öne sürülmesi sonrası, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 2020/12 sayılı corona virüsü (Covid-19) Hakkında Genelgesi ile konuya açıklık getirildiği de raporda bildirildi. Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan yeni tip corona virüsü Sosyal Sigortalar Kurumu’nun genelgesi ile salgın hastalık statüsünde kabul edildiğinin altı çizilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Genelgeye göre, Covid-19 virüsünün bulaşıcı bir hastalık olduğu ve söz konusu salgına maruz kalan ve sağlık hizmet sunucularına müracaat eden sigortalılara hastalık kapsamından provizyon alınması gerektiği vurgulanmıştır. Yani Covid-19 iş kazası veya meslek hastalığı değil hastalık olarak kabul edilmiştir. İş yerinde veya iş yeri dışında salgına yakalanıp yakalanmadığına bakılmaksızın hiçbir Covid-19 pozitif vakasının SGK’ya iş kazası veya meslek hastalığı olarak bildirilmesine gerek yoktur denilmiştir.”

tamamı için kaynağa bknz

Koronavirüs iş kazası mı meslek hastalığı mı?