Ana Sayfa Sosyal Tıp Büyük Çalışmada ‘Esrar Kullanım Bozukluğunun’ Ardındaki Genetik Riskleri Bulundu

Büyük Çalışmada ‘Esrar Kullanım Bozukluğunun’ Ardındaki Genetik Riskleri Bulundu

1 milyondan fazla kişiden alınan genetik verilerin yer aldığı bir çalışmada bilim insanları, esrar kullanım bozukluğunun genetiğini çözmeye başladı.

Bilim insanları , insanların yabani otlara karşı tolerans geliştirdiği ve yaşamları ve sağlıkları üzerindeki olumsuz etkilere rağmen esrarı kesmek için mücadele ettikleri esrar kullanım bozukluğu geliştirme riskine bağlı gen varyantlarını belirledi .

Ruh sağlığı bozuklukları kılavuzunda bu bozukluğun resmi tanı kriterleri bulunmaktadır . Ancak Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde genetik ve sinirbilim profesörü ve ABD Departmanı araştırmacısı Dr. Joel Gelernter , “Kabaca, sorunlu hale gelen ve tolerans veya yoksunluk gibi diğer biyolojik bağımlılık belirtilerini içeren esrar kullanımının anlamı” anlamına geliyor. Gaziler İşleri Dairesi (UDVA), WordsSideKick.com’a söyledi.

Bozukluğun potansiyel genetik risklerini araştırmak için Gelernter ve meslektaşları, ABD gazilerinden genetik ve tıbbi verilerin yanı sıra diğer büyük veri kümelerini toplayan Milyon Gaziler Programından veriler aldı.

Toplamda analizleri, yaklaşık 64.000’i esrar kullanım bozukluğu tanısına sahip olan 1 milyondan fazla insanın genomunu içeriyordu. Bunlar çoğunlukla Avrupa kökenli insanların yanı sıra Afrika, Doğu Asyalı ve karışık soylardan gelenleri de içeriyordu.

Ekip, her popülasyonda, esrar kullanım bozukluğuyla ilişkili, genomdaki “lokus” adı verilen genetik çeşitliliğin önemli sıcak noktalarını ortaya çıkardı. Avrupalılarla ilgili 22 lokus buldular; ikisi Afrikalılar ve Doğu Asyalılar arasında, biri de karışık soylara sahip insanlarda.

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde psikiyatri yardımcı doçenti ve UDVA araştırmacısı olan ilk çalışma yazarı Daniel Levey , WordsSideKick.com’a şöyle konuştu : “Bu nedenle, Avrupa kökenli soyların dışındaki işe alımları artırmak çok önemli” . Veri setini genişletmek, her popülasyonla alakalı daha fazla gen varyantını ortaya çıkaracaktır.

Esrar kullanım bozukluğunun ardındaki genetik

Nature Genetics dergisinde 20 Kasım Pazartesi günü yayınlanan yeni çalışmada , varyasyonun sıcak noktaları genellikle elektriksel ve kimyasal mesajlarla iletişim kuran sinir sistemi hücreleri olan nöronlarla ilgili genlerin yakınında ortaya çıktı . Bu, beynin ödül sistemi için çok önemli olduğu ve bağımlılıkta rol oynadığı bilinen bir dopamin reseptörünü kodlayan bir geni içeriyordu .

Farklı kimyasal habercilere yanıt veren diğer nöron türleri de verilerde ortaya çıktı. Ancak Gelernter, ” kenevirin bileşenlerinin doğrudan bağlandığı reseptörler olan kanabinoid reseptörlerinin en üste çıktığını görmedik” dedi . Kanabinoid reseptörleriyle ilgili genlerin daha büyük veri kümelerinde ortaya çıkması mümkündür. Ancak şimdilik, “Gördüklerimizin çoğunun, esrardaki bileşenlerin beyin reseptörleriyle doğrudan etkileşimi ile ilgili olduğunu düşünüyorum” dedi.

Araştırmacılar, lokusları tanımlamanın yanı sıra, bu genetik özelliklerin diğer bozukluklar ve davranışlarla ilişkili özelliklerle birlikte ortaya çıkıp çıkmadığını da araştırdılar. Esrar kullanım bozukluğu ile sigara içimi, çeşitli madde bağımlılığı türleri ve travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) semptomları arasındaki bağlantıları ortaya çıkardılar.

Esrar kullanım bozukluğuna bağlı bu genetik kalıpları , daha önce genel esrar kullanımına bağlı olan kalıplarla karşılaştırdılar . İki model oldukça farklıydı; örneğin genel esrar kullanımı TSSB ile bağlantılı değildi. Bununla birlikte, hem genel esrar kullanımı hem de teşhis edilen bozukluk şizofreni ile bağlantılıydı; ancak ikincisi daha güçlü bir bağlantıydı. Gelernter, ekibin şizofreni ile esrar kullanım bozukluğu arasındaki bağlantıyı daha fazla araştırmayı planladığını, çünkü bu durumun geçmiş araştırmalarda ortaya çıktığını söyledi ;

The Association Between Cannabis Use and Schizophrenia: Causative or Curative? A Systematic Review

Ekip son olarak esrar kullanım bozukluğu ile akciğer kanseri arasında potansiyel bir genetik bağlantıyı ortaya çıkardı ancak bunun tam olarak anlaşılabilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Levey, “Esrar içmek, akciğer kanseriyle nasıl ilişkili olduğuna dair bir mekanizma olabilecek yanma ürünleri içeriyor” dedi. “Fakat bu ilişkiyi çözmek için daha odaklı çalışmalara ihtiyacımız var.” Bu özellikle doğrudur çünkü esrar kullanım bozukluğu aynı zamanda akciğer kanserinin bilinen bir nedeni olan sigara içimi ile de bağlantılıdır .

“Gözlemlediklerimiz ne dereceye kadar aynı anda sigara içen insanlara atfedilebilir?” dedi Gelernter. En azından analizlerinde esrar kullanım bozukluğu, sigaralar denklemden çıkarıldıktan sonra bile akciğer kanseriyle bağlantılı kaldı, ancak bu bağlantının ne anlama geldiğini bilmek için hâlâ daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Esrar kullanımı, genetik yatkınlık varsa şizofreniye yol açabilir