Ana Sayfa Manşet BTS’nin %100 Yerli Kalite Yönetim Sistemi QMex İle Tanıştınız mı?

BTS’nin %100 Yerli Kalite Yönetim Sistemi QMex İle Tanıştınız mı?

BTS Genel Müdürü Nadi Tanca

BTS Genel Müdürü Nadi Tanca, yerli kalite yönetim ürünleri QMex’in şirketler için öneminden ve prosedürleri nasıl kolaylaştırdığından bahsetti.

 

W- BTS’nin hizmetleri neler, hangi ihtiyaca yönelik doğdu?

N.T.- BTS 2011’den beri Türkiye’de ve yurtdışında 200’den fazla firmanın dijital dönüşümünü gerçekleştiren bir marka. İlk günden bugüne kadar benimsediğimiz vizyonumuzla, yasal mevzuatlar ışığında değişen teknolojiyi sürekli takip ediyor, en doğru teknoloji ve kalifikasyonu yüksek çalışanlarla ürettiğimiz çözümler sunuyoruz. Şu an sunduğumuz hizmetlerin başında pek çok sektör için önem arz eden, %100 yerli ve bizim üretimimiz QMex’i sayabiliriz. Bunun yanı sıra iş ve süreç analizleri, sistem ve proje yönetimleri ve GxP eğitim, danışmanlık ve denetim hizmetleri de şirketlere sunduğumuz diğer hizmetlerden bazıları.

 

W- %100 yerli olan ve pek çok sektör için önem arz eden önemli bir üründen bahsettiniz. Nedir QMex?

N.T.- QMex, İyi Üretim Uygulamaları (GMP) standardına uygun ürün üreten veya hizmet veren firmaların Kalite Yönetim Sistemlerini elektronik ortamda işletmek amacıyla modüler olarak tasarlanmış bir kalite yönetim sistemi yazılımdır. Türkiye’de geliştirdiğimiz; Türkiye, Almanya, Ürdün, Cezayir, Suudi Arabistan, Irak ve Hindistan’da yerleşik 90 farklı şirket tarafından kullanılan bu yazılımın asıl amacı kalite yönetim sürecini şeffaf ve kolay izlenebilir hale getirmek. Ancak QMex’i bu kadar değerli kılan bir başka özelliğinin de altını çizmem gerek; kalite yönetim sürecinin GMO, FDA 21 CFR Part11, Data Integrity ve ISPE GAMP gibi uluslararası standartlara da uygun şekilde yürütülmesini sağlıyor. Bu özelliği sayesinde beşeri ve veteriner ilaç, kozmetik, OTC, gıda takviyesi, tıbbi cihaz üreticileri, sağlık lojistiği ve depo operasyonları hizmeti veren birçok firma tarafından tercih ediliyor. QMex bünyesindeki modüller birbirleriyle ve diğer kurumsal iş uygulamaları ile entegre edilebilir nitelikte olup, birlikte çalışabiliyorlar.

W- Birçok sektörde QMex’in fark yarattığından bahsettiniz, başlıca hangi sektörlerde kullanılıyor?

N.T.- QMex’in en aktif kullanıldığı sektör ilaç üretim sektörü. 100 ilaç üretim firmasının 90’ı ile çalışıyoruz. Ancak son dönemde QMex’i keşfeden ve getirdiği kolaylıklardan yararlanan sektörlerin başında kozmetik sektörü geliyor. Geçtiğimiz aylarda kozmetik sektöründe denetlenen 282 üründen, 205’i teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz bulunmuştu. Bu hadiseden sonra kozmetik sektörü kalite süreçlerinin önemini bir kez daha görmüş oldu. Ayrıca son günlerde QMex’e talebin yoğunlaştığı başka sektörler de var; o da veteriner ve reçetesiz ilaç sektörü. Reçetesiz ilaç sektörü hızla gelişmekte dolayısıyla ürünlerin Amerika ve Avrupa pazarına ihraç edilebilmesi için FDA ve EU GMP denetimine hazır etkin bir Kalite Yönetim Sistemi kurulmalı ve işletilmelidir.

W- O halde QMex kullanan şirketler rakiplerinden bir adım öndedir, diyebilir miyiz?

N.T.- Tabii, çünkü QMex kullanan işletmeler sürekli işler durumda olan, etkin ve kolay denetlenebilir bir kalite yönetimine sahiptirler. QMex kullanıcıları kendi ülkelerinin sağlık otoriteleri yanında FDA, MHRA, EU, WHO gibi dünya sağlık otoritelerinin denetimlerden de sorunsuz bir şekilde geçebiliyor. Son yıllarda çoğunlukla SaaS olarak sunduğumuz QMex hem uygun sahip olma hem de bulut tedarikçisi Microsoft Azure ile kesintisiz ve güvenli işletim avantajı sunuyor.

W- BTS’nin yeni projeleri neler?

QMex’in 2023 itibariyle ciddi ara yüz altyapı değişikliklerini içeren 2.0 versiyonu çıkacak. QMex Logbook ürünüyle piyasaya gireceğiz. QMex Logbook kullanan şirketler önceden klasik yöntemler ile kağıt ortamında doldurdukları kayıt defterlerini, elektronik ortamda kendileri oluşturup tasarlayabilecekler. Yine 2023 itibari ile tüm sektörlerin kullanımına yönelik QMex Basic versiyonunu çıkartacağız.

W- Nadi Bey değerli görüş paylaşımı için teşekkür eder başarılar dileriz.