Ana Sayfa Tıp&Sağlık  Bitter Çikolatanın Sağlıksız Ve Riskli Olduğu İddiaları Çürütüldü

 Bitter Çikolatanın Sağlıksız Ve Riskli Olduğu İddiaları Çürütüldü

Çikolata meraklıları, 2023 yılında Tüketici Raporları’nın bazı bitter çikolata markalarının tehlikeli miktarlarda kurşun ve kadmiyum içerebileceğini keşfetmesinden endişe duymuştu.

Tulane Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmada, Tüketici Raporları’nın aksine her gün bitter çikolata tüketmenin yetişkinler için herhangi bir olumsuz risk oluşturmadığı ve besin açısından faydalı seviyelerde temel mineraller içerdiğini ortaya çıkardı.  Böylece popüler efsane de  çürütüldü.

Occurrence of heavy metals coupled with elevated levels of essential elements in chocolates: Health risk assessment

Çalışmada, Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan çeşitli global markalardan 155 bitter ve sütlü çikolata örneklendi ve toksikten (kurşun ve kadmiyum) temele (bakır, demir, çinko) kadar 16 ağır metalin varlığı açısından test edildi. Çalışma daha sonra günde bir ons çikolata yemenin riskini modelledi; bu, haftada ikiden fazla tam çikolata tüketmeye eşdeğerdir.

Araştırma, yalnızca bir marka bitter çikolatanın, yüzde 50’den fazla kakao (kilogram başına 800 mikrogram) içeren çubuklardaki uluslararası kadmiyum sınırını aştığını ve yalnızca dört bitter çikolata çubuğunun, 33 pound veya daha ağır çocuklar için risk oluşturabilecek kadmiyum düzeyine sahip olduğunu buldu.

Bitter ve sütlü çikolata tüketmek oldukça güvenli

Yetişkinler için, bitter çikolata yemenin olumsuz bir sağlık riski yoktur ve örneklenen 155 çikolata barının dördünde çocuklar için hafif bir risk olmasına rağmen, 3 yaşındaki bir çocuğun düzenli olarak ikiden fazla çikolata tükettiğini görmek yaygın değildir.

Araştırmayı yürüten Doç. Dr. Tewodros Godebo, “haftada bir bar çikolata” .”Bulduğumuz şey, bitter çikolata ve sütlü çikolata tüketmenin oldukça güvenli olduğudur.”

Olumsuz risk tespit edilmedi 

Kurşun açısından test edildiğinde, iki çikolata barı Kaliforniya’nın bitter çikolatalara yönelik geçici standartlarının üzerinde seviyelere sahipti, ancak hiçbirinin çocuklar veya yetişkinler için olumsuz risk teşkil ettiği belirlenmedi.

ABD’de daha önce yapılan iki çalışma çikolatada kurşun ve kadmiyumun varlığını incelerken, bu çalışma en büyük numune boyutunu kullanmış, testin kapsamını 16 metale genişletmiş ve temel gıdaların besinsel katkısını açıklayan toksik metallerin risk değerlendirmesini içermiştir.

Bitter Çikolatadaki Temel Mineraller

Doç. Dr. Godebo, bitter çikolataların bakır, demir, manganez, magnezyum ve çinko gibi yüksek düzeyde besin maddeleri içerdiğini ve örneklenen çikolatalardan bazılarının çocukların ve yetişkinlerin günlük ihtiyacının yüzde 50’sinden fazlasını sağladığı kaydedildi.

Araştırmada, çikolatadaki kurşunun çoğunun hasat sonrası işlemlerden kaynaklandığını, kadmiyumun ise topraktan geldiğini ve bitkiden kakao çekirdeğine geçtiği belirtildi.

Araştırmacılar ayrıca çikolataları coğrafi olarak da sıraladılar ve Güney Amerika’dan gelen bitter çikolataların, Asya ve Batı Afrika’dan gelen çikolatalara göre daha yüksek düzeyde kadmiyum ve kurşun içerdiğini kaydettiler.