Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bilim İnsanları Rahim Kanseriyle, Saç Düzleştirici Kimyasallar Arasında İlişki Buldu

Bilim İnsanları Rahim Kanseriyle, Saç Düzleştirici Kimyasallar Arasında İlişki Buldu

ABD’de yapılan yeni bir araştırma, nadir ve agresif olan rahim kanserlerinin özellikle siyahi kadınlarda artışa geçmesini, kısmen saç düzleştirici kimyasallarıyla ilişkilendirildi. Yaklaşık  11 yıldır 33,947 yetişkin kadın üzerinde yapılan araştırmada, 378 rahim kanseri vakası gözlendi. Oguz Sezgin-Gerçek Bilim

Son 12 ayda  saç düzleştirici kimyasal kullanan kadınlarda , hiç saç düzleştirici kimyasal kullanmayan kadınlara oranla, rahim kanseri olasılığının 4 kata kadar arttığı gözlendi.

Bunu bir perspektife sığdırırsa hiç saç düzleştirici kullanmayan kadınlarda bu olasılık % 1.64 iken, günlük olarak saç düzleştirici kullananlarda risk % 4,05’e çıkmaktadır. Bu risk küçük görünse de, kaydeder bir artış yarattığı gerçek.

Ayrıca saç boyalarıyla rahim kanseri arasında ilişkigörülmedi.

NIEHS’deki araştırmacılar, “Bu bulgular, düzleştirme ürünlerinin kullanımı ile rahim kanseri arasındaki ilişkinin ilk epidemiyolojik kanıtıdır” diyor. Endişe verici bu sonuçlar ise kullanılan kimyasalların endokrin (hormon) sistemini bozmasından kaynaklanıyor. Normalde mesajcı kimyasallar hormonlarla hedef organları birbirine bağlıyor. Öncesinde östrojen ve progesteron hormonların fazlalığı rahim kanseriyle ilişkilendirilmişti. Çoğu saç ürünündeki kimyasal bu hormonları taklit ederek, reseptörlere bağlandığından kanser riski oluşuyor. 2018’de araştırmacılar, test edilen 18 saç ürününde endokrin bozucu kimyasallar buldu . Dahası, ürünlerin etiketlerinde tanımlanmayan kimyasalların yüzde 84’ü içerikte bulundu. Ayrıca 11 üründe;,Avrupa Birliği Kozmetik Direktifi kapsamında yasaklanmış veya Kaliforniya yasalarına göre düzenlenmiş kimyasallar içeriyordu. Güncelde,  ABD’deki federal kanunlara göre yalnızca pestisit ve içme suyu kirleticileri söz konusu olduğunda östrojen reseptör aktivitesinin test edilmesi gerekli kılınmaktadır. Saç ürünleri dışarıda bırakılıyor ve bu halk sağlığına ciddi şekilde zarar verebilir.

Siyah Kadınlar Daha Erken Saç Ürünü Kullanmaya Başlıyor

2019 yılında, NIH tarafından finanse edilen bir araştırmada, kalıcı saç boyası ve düzleştirici kimyasalları incelendiğinde, daha sık kullanımda özellikle siyahi kadınların yüksek meme kanseri riskiyle ilişkili olduğu bulunmuştu. 2021’de yapılan bir takip çalışmasında ise kalıcı saç boyası ve düzleştirici kimyasalların da daha yüksek yumurtalık kanseriyle ilişkili olduğu bulundu. Artık bu listeye rahim kanseri de eklenebilir. Yapılan son çalışmada ırk ve etnik gruplar açısından fark bulunmasa da siyahi kadınlarda düzleştirme ürünlerinin daha genç yaşlarda ve yüksek miktarda kullanıma başlaması nedeniyle riskin arttığı belirtiliyor. Diğer bir araştırmada Afrikalı-Amerikan kadınların % 89’unun kimyasal düzleştiriciler ve şekillendiriciler kullandığını ortaya koydu. NIH’deki araştırmacılar, halen saç ürünlerindeki hangi spesifik kimyasalların ilişkili kanserojen etkileri açıklayabileceğini bulmaya çalışıyor ama parabenler, ftalatlar ve formaldehit şüpheliler listesinin başını çekiyor. Ayrıca insan kafa derisi, cildin daha kalın bölgelerinden veya avuç içi veya karın gibi daha az kıl folikülü olanlardan geçemeyen kimyasalları da kolayca emer. Saç düzleştirme veya fön ile kurutmayla saçtaki kimyasallar ısıl olarak bozularak daha tehlikeli etkiler yaratabilir. “Kadınlar arasında saç düzleştirici kullanımıyla düşük fiziksel aktivite arasında güçlü bir ilişki gözlemledik”, diyor yazarlar. “Fiziksel aktivite, azalan seks steroid hormonları ve daha az kronik inflamasyon ile ilişkilendirildiğinden, daha yüksek fiziksel aktiviteye sahip kadınlar, rahim kanseri için diğer risk faktörlerine daha az duyarlı olabilir. Bununla birlikte, fiziksel aktivite ve saç ürünü bakım ürünleri ve rahim kanser arasındaki ilişkiyi netleştirmek için daha fazla araştırma yapılması gerekebilir,” diyor araştırmacılar. Sadece ABD’de kadınların yarısı hayatının bir kısmında kalıcı saç boyası, yumuşatıcı keratin ürünleri ve Brezilya fönü yapmış bulunuyor. Elbette ki kuaförler ve müşterilerin saç bakım ürünlerinin  ne kadar sağlıklı olduğunu görmeleri gerekiyor.

Araştırma Journal of the National Cancer Institute dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/chemical-hair-straighteners-linked-to-uterine-cancer-scientists-warn

https://www.gercekbilim.com/bilim-insanlari-rahim-kanseriyle-sac-duzlestirici-kimyasallar-arasinda-iliski-buldu/ .