Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bilim İnsanları, Artan Kahve Telvelerinin Tarımda Kullanılan Bir Bitki İlacı Olan Bentazon’u...

Bilim İnsanları, Artan Kahve Telvelerinin Tarımda Kullanılan Bir Bitki İlacı Olan Bentazon’u Emdiğini Söylüyor

Kahveye olan sevgimiz, her yıl milyonlarca ton kullanılmış kahve telvesinin çöpe gitmesi anlamına geliyor. Bilim insanları uzun zamandan beri bunlardan yararlanmanın yolları üzerinde çalışıyorlar. Daha önceki çalışmalarda, kahve telvesinin beyni Nörodejeneratif hastalıklardan koruduğu, kokusunun ise depresyonlu kişilerde anıların kilidini açmaya yardımcı olduğu bulunmuştu. Bilim insanları şimdi listeye bir yenisini eklenerek, kahve telvelerinin tarımda kullanılan bir bitki ilacı olan bentazon’u emdiğini söylüyor.

Removal of bentazone using activated carbon from spent coffee grounds

Bilim insanları, kullanılmış kahve telvesinden alınan aktif karbonla işlemden önce ve sonra, sıvı içinde çözünmüş bentazon kullanarak testler gerçekleştirdiler ve meristem adı verilen soğan kökü dokularını nasıl etkilediğine baktılar.

Bu dokular bitkilerin büyüdüğü noktalardır, dolayısıyla zarar gördüklerinde bitkinin gelişimi bozulur.

Adsorpsiyondan önce atık su, soğan kökü meristemlerinde önemli sitogenotoksisiteye neden olduğunu belirten araştırmacılar,  “Adsorpsiyondan sonra, üretilen atık su artık test sisteminde toksisiteye neden olmuyordu ve elde edilen sonuçlar damıtılmış su ile yapılan kontrole benzerdi.”

ABD’deki Çevre Koruma Ajansı (EPA), yeraltı sularında ve içme suyunda potansiyel olarak zararlı bentazon seviyelerini tespit etti. Ayrıca solunması, yutulması veya deri yoluyla emilmesi yoluyla insan sağlığını etkilediği de bilinmektedir.

Eski kahve telvelerine gelince, ister suya atılsınlar ister çöplük alanlarına gönderilsinler, çevreye zararlıdırlar. Ancak tetikledikleri bazı kimyasal reaksiyonların dekontaminasyon süreçlerinde faydalı olduğu gösterilmiştir.

Bunlar yalnızca ön sonuçlardır, ancak umut vericidirler; kullanılmış kahve telvelerinden elde edilen karbonun, bentazon tarafından kirlenen suyun arıtılmasında etkili olduğunu göstermektedirler.

Araştırmacılar, çalışmanın  endüstriyel ve çevresel bağlamda büyük önem taşıdığını kaydettiler.

Kahve Telvesinin Beyni Nörodejeneratif Hastalıklardan Koruduğu Bulundu

 

‘Koku Terapisi’ Depresyonlu Kişilerde Anıların Kilidini Açmaya Yardımcı Oluyor