Ana Sayfa Duyurular&Mevzuat Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nden Bütünleşik Doktora Fırsatı

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nden Bütünleşik Doktora Fırsatı

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, tıpta akademik uzmanlık edinmek isteyen öğrencilere bütünleşik doktora olanağı sunuyor. Bu programla isteyen öğrenciler hem tıp doktoru hem de bilim doktoru unvanı elde ediyor.

Türkiye’nin sağlık temalı sayılı üniversitelerinden Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, öğrencilerine bütünleşik doktora programında eğitim görme olanağı da tanıyor. Söz konusu programa katılan öğrenciler, eğitim sürecinin sonunda hem tıp doktoru (MD) hem de bilim doktoru (PhD) unvanı kazanıyor.

İşte programın amacı

Programla, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesinde temel ve klinik bilimler alanında, bağımsız araştırmalar yürütebilecek ve bilime katkıda bulunabilecek nitelikte bilim insanı tıp doktoru yetiştirmek, tıp alanında bilimsel araştırmalara ilgi duyan tıp öğrencilerine eğitim sürelerini en verimli şekilde kullanma imkanı sağlayarak akademik ortamda ve klinikten uzaklaşmadan bilimsel araştırma deneyimi kazandırmak amaçlanıyor.

Kimler katılabiliyor?

2022-2023 Akademik Yılı itibarıyla başlatılan programa, Tıp Fakültesi 2’nci sınıfı başarıyla bitiren öğrenciler arasında, Yükseköğretim Kurumları Sınavı Alan Yeterlilik Testinde, tıp fakültesine yerleşmek için ilgili puan türünde ilk 5000’de yer alan öğrenciler iştirak edebiliyor. Tıp eğitimine dört yarıyıl eklenerek gerçekleştirilen bütünleşik doktora programında tıp doktoru ve bilim doktoru derecelerine yönelik eğitim ve öğretim, uygulama ve bilimsel araştırma faaliyetleri bir arada yürütülüyor. Eğitim süresi ise en az 8 yıl olarak belirlenen bütünleşik doktora programının mezunları, tıp alanı ve ilgili doktora alanında iki farklı diploma derecesini bir arada kazanıyor.